Dron szpiegowski z USA nad Lubelszczyzną. RQ4 Global Hawk latał nad Polską

Dron szpiegowski z USA nad Lubelszczyzną. RQ4 Global Hawk latał nad Polską

RQ4 Global Hawk
RQ4 Global Hawk
Źródło zdjęć: © Getty Images
Oskar Ziomek
26.08.2020 22:15, aktualizacja: 01.03.2022 13:44

Nad województwem lubelskim przeleciał amerykański bezzałogowy dron szpiegowski RQ4 Global Hawk. Fanatycy lotnictwa sugerują, że może to mieć związek z sytuacją na Białorusi. Trasę drona udało się przeanalizować w internecie.

Serwis lublin112.pl zwraca uwagę, że nad województwem lubelskim przeleciał bezzałogowy dron RQ4 Global Hawk, który najprawdopodobniej wystartował z lotniskowca z Morza Śródziemnego. Wiele wskazuje na to, że maszyna prowadziła rozpoznanie w związku z napiętą sytuacją na Białorusi.

Jak się okazuje, maszyna przelatywała w okolicy Szczebrzeszyna, Krasnegostawu, Łęcznej, Parczewa oraz Białej Podlaskiej na wysokości około 15 kilometrów. Udało się to ustalić, dzięki analizie jej trasy przez fanów lotnictwa, którzy korzystają z internetowych serwisów do śledzenia przelotów maszyn.

RQ4 Global Hawk to amerykański dron, który potrafi latać bez przerwy przez całą dobę i jest największym tego typu statkiem powietrznym. Jak wynika z ustalonej trasy, po przelocie między innymi nad Polską, dron skierował się nad Litwę i Łotwę. Ostatecznie wrócił nad obszar Ukrainy.

Niedawno nad Warszawą latał AWACS

W tym miejscu warto przypomnieć, że niedawno nad Polską latał inny nietypowy samolot. W tym przypadku chodzi o samolot wczesnego ostrzegania radiolokacyjnego nadzoru, znany także jako AWACS. Maszyna była widoczna kilka dni temu między innymi z Warszawy, a jej obecność nad krajem była związana z ćwiczeniami Aviation Detachment Rotation 20-4.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (286)