Trwa ładowanie...
d2sf696

Co robi AWACS nad Warszawą? Samolot z potężnym radarem krąży nad miastem

Około godziny 11:00 w sobotę, polską sekcję Twittera zalały fotografie samolotu AWACS. "Co robi taka maszyna nad Polską?" - zadawali sobie pytania internauci. Okazuje się, że samolot przyleciał do naszego kraju z ważną misją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
AWACS nad Polską - weźmie udział w ważnych ćwiczeniach
AWACS nad Polską - weźmie udział w ważnych ćwiczeniach (getty images)
d2sf696

AWACS, czyli Airborne Early Warning And Control, to samolot wczesnego ostrzegania i radiolokacyjnego nadzoru. Należąca do NATO maszyna krąży dziś nad Warszawą, a od piątku 21 sierpnia stacjonuje tymczasowo w Krakowie. Wizytę samolotu zawdzięczamy sobie ćwiczeniom "Aviation Detachment Rotation 20-4".

Samolot wczesnego ostrzegania ma zabezpieczać dwustronne ćwiczenia lotnictwa amerykańskiego i polskiego - czytamy w komunikacie opublikowanym przez służby z bazy Ramstein w Niemczech. AWACS należący do NATO będzie stacjonować w Polsce przez tydzień, aż do 28 sierpnia. Załoga samolotu współpracuje z Polskim Centrum Kontroli i Raportowania, by wspierać polskie i amerykańskie myśliwce, zapewniając dowodzenie i kontrolę w powietrzu.

AWACS nad Polską - zdjęcia zasypały Twittera

Radar AN/APY-2 zamontowany na samolocie AWACS pozwala na nadzór przestrzeni lotniczej o powierzchni 312000 km2, podczas lotu na wysokości 10 kilometrów. Te maszyny mogą wisieć w powietrzu bardzo długo. Lot z uruchomiony radarem może trwać nawet ponad 10 godzin.

d2sf696

Zadaniem samolotów typu AWACS jest wykrywanie innych obiektów w przestrzeni lotniczej, a także statków morskich. Aktualnie flota NATO stacjonująca w niemieckiej bazie Geilenkirchen obejmuje 14 takich samolotów. Prowadzą one bardzo szeroki zakres operacji, między innymi biorą udział w zadaniach Paktu Północnoatlantyckiego, Globalnej Koalicji na rzecz Pokonania ISIS czy w Operacji Sea Guardian. Samoloty regularnie biorą udział w ćwiczeniach czy lotach "pokazywania obecności".

Zobacz też: Namierzyli U-Boota. Niemiecki okręt podwodny U-649 odnaleziony w Bałtyku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2sf696

Podziel się opinią

Share
d2sf696
d2sf696
Więcej tematów