Drobne AGD niezbędne w każdej kuchni – poradnik

Drobne AGD niezbędne w każdej kuchni – poradnik

Drobne AGD niezbędne w każdej kuchni – poradnik
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
12.09.2012 11:25

Kuchnia to serce każdego domu. Aby sprawnie pracowało, należy wyposażyć je w kilka urządzeń, bez których gotowanie przestaje być przyjemnością. Doradzimy ci, co koniecznie powinno znaleźć się w kuchni, a nad czym ewentualnie się zastanowić

Wszystko zależy
…od ciebie i twoich potrzeb. Może brzmi to banalnie, ale tak właśnie jest. To, co znajdzie się w twojej, kuchni powinno odpowiadać temu, jak podchodzisz do gotowania –. im większa jest to dla ciebie przyjemność i im częściej to robisz, tym prawdopodobnie więcej urządzeń się w niej znajdzie. Jeśli rzadko pieczesz i nie lubisz frytek, to zarówno robot wieloczynnościowy, jak i frytownica będą niepotrzebnym wydatkiem. Z drugiej strony, jeśli często zapraszasz gości, lubisz angielskie śniadanie i świeże soki, to nie obejdziesz się bez dobrego ekspresu do kawy, czajnika o większej pojemności, tostera i sokowirówki. Pamiętaj też, że większość producentów oferuje tzw. linie śniadaniowe, na które składają się urządzenia spójne stylistycznie. Łączą je nie tylko kolorystyka, niecodzienny kształt czy charakterystyczne elementy wykończenia, ale też nowoczesny wyświetlacz bądź zegar analogowy.

Sama nazwa jest przy tym nieco myląca. Oferta producentów nie ogranicza się tu bowiem często jedynie do czajników i tosterów (czyli urządzeń potrzebnych do przygotowania klasycznego śniadania angielskiego –. skąd wzięto samą nazwę). Jeśli tylko chcesz, możesz kupić wszystko: od ekspresu i miksera, przez frytkownicę, parowar, po jajowar, otwieracz do konserw, ba, nawet nóż elektryczny!

Na pierwszy rzut oka
Zwykle widać czajnik, toster i ekspres do kawy. To właśnie czajnik i toster są podstawą każdej „serii śniadaniowej”. Co oferuje rynek i co warto wziąć pod uwagę? W wypadku czajników liczy się m.in. materiał wykonania. Możesz wybrać model z tworzywa sztucznego, ze stali nierdzewnej, z aluminium, z ceramiki czy specjalnego hartowanego szkła. Mogą przypominać tradycyjne imbryki lub czajniki nieelektryczne i mieć nieograniczoną liczbę kolorów. W ofercie są urządzenia m.in. z dotykowym panelem sterowania, wyświetlaczem, a także regulacją temperatury. Wszystko dla twojej wygody.

Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez małej czarnej, koniecznie kup dobry ekspres. Oprócz klasycznych modeli przelewowych dostępne są też kombinowane i ciśnieniowe. Zwłaszcza te ostanie występują w bardzo bogatym asortymencie. Jaki ekspres dla kogo? Przelewowy dla lubiących mocną, filtrowaną kawę, kombinowany dla niezdecydowanych, a ciśnieniowy dla tych, którzy lubią mieć wszystko. Ekspresy kolbowe polecamy tym, którzy lubią sami od początku do końca przyrządzać ulubioną kawę, z kolei automatyczne tym, którzy wolą uzyskać mleczne cappuccino, latte czy espresso za pomocą jednego przycisku. Do idealnego śniadania potrzebny jest również toster. I tu producenci AGD nie zawodzą. Najpopularniejsze są modele z dwiema szczelinami, choć można kupić też tostery jedno- lub czteroszczelinowe. Koniecznie wybierz urządzenie z rusztem do opiekania bułek i większych porcji pieczywa, który może być albo zintegrowany z tosterem albo niezależny. Jeśli wybrany przez ciebie model nie ma rusztu, zawsze możesz dokupić specjalne
kratki, na których opieka się bułki.

Co pod ręką?
Przede wszystkim mikser, blender i robot wieloczynnościowy. Choć chowamy je po szafkach, to właśnie dzięki nim przygotowywanie posiłków jest dużo szybsze i przede wszystkim prostsze. To, które urządzenie wybierzesz, zależy od tego, jak bardzo jesteś „aktywny”. w kuchni. Jeśli rzadko pieczesz, gotujesz i nie masz aspiracji, by zostać szefem kuchni, z pewnością zwykły mikser będzie wystarczający. Jeśli nie narzekasz na brak miejsca, wybierz model z misą. Dzięki specjalnej budowie urządzenie nie wymaga twojej stałej obecności w trakcie pracy – wystarczy, że będziesz je kontrolował.

Kolejną kategorię stanowią blendery. Możesz wybrać albo modele ręczne, albo kielichowe (stojące). Pierwszy rodzaj doskonale sprawdza się podczas przygotowywania zup o konsystencji kremu i rozdrabniania produktów bezpośrednio w garnku. Jest poręczny, lekki i zajmuje mało miejsca. Zazwyczaj dołączone są do niego wymienne końcówki oraz pojemniki do miksowania. Drugi jest przydatny podczas rozdrabniania i miksowania większych ilości składników, które wrzuca się do kielicha montowanego na podstawie. Modele stojące zazwyczaj mają tylko jeden zestaw noży, choć w bardziej zaawansowanych urządzeniach dołączany jest dodatkowy komplet (np. do kruszenia lodu). Do bardziej rozbudowanych urządzeń trzeba zaliczyć roboty kuchenne. Klasyczne modele wieloczynnościowe tak naprawdę po rozmontowaniu nie zajmują dużo miejsca. Dzięki różnym przystawkom zastępują kilka innych urządzeń, a ich cena jest nadal przystępna.

Zdecydowanie większym wydatkiem będzie zakup robota planetarnego lub planetarnego z funkcją gotowania, które adekwatnie do ceny oferują więcej rozwiązań. Mogą nie tylko siekać, wyciskać czy mielić, ale też przecierać, a nawet obierać warzywa. Ponadto modele z wmontowaną płytą indukcyjną pozwalają jednocześnie gotować i rozdrabniać produkty. Są doskonałą propozycją dla tych, którzy chcieliby mieć urządzenia podobne do tych profesjonalnych i którzy lubią kulinarne eksperymenty.

W czym lub na czym gotować?
Dobrym rozwiązaniem dla preferujących zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie jest parowar, który zachowuje wszystkie witaminy i minerały przygotowywanych potraw. Jeśli gotujesz na parze okazjonalnie, wybierz model o mniejszej pojemności (np. 4 l) i mniejszej liczbie poziomów. Biorąc pod uwagę to, że często w tym samym czasie gotuje się kilka produktów, warto zainwestować w model z osobną regulacją czasu gotowania dla każdego poziomu. Kolejnym urządzeniem, które warto kupić, jest grill elektryczny. Lubiącym urządzenia wielofunkcyjne proponujemy modele stojące, których można używać na zewnątrz oraz –. po rozmontowaniu – również w pomieszczeniach. Z kolei grille stołowe doskonale sprawdzają się zarówno na co dzień, jak i podczas większych imprez. Kupując urządzenie, zwróć uwagę na rodzaj rusztu lub płyty oraz na sposób odprowadzania tłuszczu i soków. Pamiętaj też, że powinny być pokryte powłoką zapobiegającą przywieraniu.

Ponadto warto zwrócić uwagę na frytkownice, które można spotkać w wielu domach. Mogą mieć wyjmowaną lub zintegrowaną misę na olej –. w drugim wypadku ważne jest, by urządzenie miało specjalny lejek lub dzióbek do wylewania oleju. Jeśli uważasz, że smażenie nie jest zdrowe, pamiętaj, że na rynku dostępne są frytkownice redukujące zużycie tłuszczu i umożliwiające smażenie na łyżce oleju.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Co dla zdrowia?
Świeże soki i czysta woda. Pierwsze zapewnią ci sokowirówki i wyciskarki (w tym wyciskarki do cytrusów), drugie –. dzbankowe filtry do wody. W sokowirówce szybko przygotujesz sok z warzyw i owoców, w wyciskarkach również np. z naci pietruszki i innych roślin liściastych. Pamiętaj, że im wyższa moc silnika, tym lepiej dla ciebie. Zwróć uwagę również na wielkość otworów do wrzucania produktów oraz na pojemność zbiornika na pulpę. Osobną kategorią są filtry do wody, które poprawiają jej smak, zapach i barwę. Polecamy je wszystkim, a w szczególność tym, którzy mają wodę z własnych ujęć. Decydując się na tego typu rozwiązanie, wybierz model ze wskaźnikiem zużycia filtra, który przypomni ci o jego wymianie.

Równe ważne
Są też urządzenia, na które mogą sobie pozwolić właściciele dużych kuchni, w których nie zabraknie miejsca dla kilku „drobiazgów”. Jednym z nich jest wypiekacz do chleba, który umożliwia przygotowywanie własnych wypieków i który polecamy wszystkim lubiącym zapach domowego pieczywa. Wyposażając kuchnię, nie możesz zapomnieć o krajalnicach i maszynkach do mielenia mięsa, które, po pierwsze, ułatwiają krojenie wędlin, a po drugie, zwiększają możliwości gotującego. Poza najważniejszymi urządzeniami, które pojawiają się w każdym domu, jest kilka produktów przeznaczonych do przygotowywania konkretnych potraw.

Ciekawą propozycją są automaty do gotowania jaj, które pozwalają ugotować nawet do siedmiu jaj jednocześnie zgodnie z tym, jaki ustawisz stopień ich twardości. Jeśli jesteś miłośnikiem jogurtów, kup jogurtownicę. Z kolei, gdy często przygotowujesz kompot z suszek, możesz zainwestować w suszarkę do owoców, w której można też osuszać grzyby i zioła. Irytuje cię smak osiedlowego pieczywa? Nic prostszego! Cały wachlarz wypiekaczy do chleba czeka na ciebie na wyciągniecie ręki. Tym, którzy lubią kompleksowe rozwiązania od „A”. do „Z”, proponujemy też m.in. noże elektryczne, elektryczne otwieracze do konserw, a także urządzenia do popcornu, hot dogów, robienia lodów czy waty cukrowej. Czemu nie?

Zanim wybierzesz, pamiętaj!

- Jeśli nie masz dużej kuchni, decyduj się na urządzenia kompaktowe lub wieloczynnościowe z opcją rozbudowy – dzięki temu zyskasz więcej miejsca.
- Serie śniadaniowe często można poszerzyć o kolejne produkty (np. frytkownicę, parowar, blender czy sokowirówkę). Dzięki temu otrzymasz urządzenia w tej samej stylistyce, które możesz dopasować do wystroju kuchni.
- Przed zakupem zwracaj uwagę na cenę urządzeń (najniższa nie jest zawsze korzystna) oraz zastosowane w danym produkcie rozwiązania – powinny iść w parze.
- Zastanów się, jakie rozwiązania, np. w czajnikach, ekspresach czy frytkownicach, uważasz za najistotniejsze, i to na ich podstawie wybierz konkretny model.
- Nie zapominaj o jakości –. materiał wykonania przekłada się bowiem na trwałość urządzeń.

-/PS

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)