Dowód na istnienie wieży Babel? Specjaliści mówią otwarcie

Naukowcy są zdania, że znana z Biblii wieża Babel miała stanąć w pobliżu Babilonu. Świadectwem tego przypuszczenia mogą być materiały budowlane, które archeolodzy odkryli w Iraku.

Wieża Babel - projekt Google Art
Wieża Babel - projekt Google Art
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

Istnieją różne podejścia do wieży Babel: jedni widzą w niej jedynie metaforę i symbol, podczas gdy inni poszukują fizycznych dowodów jej istnienia. Lokalizacja tych poszukiwań w Iraku nie jest przypadkowa – Biblia umiejscawia tę konstrukcję w kraju Szinear, utożsamianym z Babilonią.

Dowód na istnienie wieży Babel?

Kilka lat temu dr Andrew George z Uniwersytetu Londyńskiego badał kamienną tabliczkę z VI wieku p.n.e. Po analizie uznał, że jej treść odnosi się do biblijnej wieży Babel, co skłania niektórych archeologów do przekonania, że są to jedne z wielu dowodów na istnienie tej budowli.

Cegła uważana za pozostałość wieży
Cegła uważana za pozostałość wieży© YouTube

Wśród tych dowodów jest "niezwykły materiał budowlany" znaleziony na cegle, którą część ekspertów wiąże z wieżą. Na cegle znajdował się bitum, co zgodnie z niektórymi interpretacjami ma swoje odzwierciedlenie w Księdze Rodzaju. Uczeni są zgodni, że konstrukcja była dziełem króla Babilonii Nabuchodonozora II, którego imię pojawia się na owej cegle.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Część badaczy uważa, że budowla powstała w okresie niewoli babilońskiej, kiedy to Żydzi zostali uprowadzeni z Judy. Na początku mogli być zafascynowani tą architekturą, jednak z czasem dostrzegali w niej symbol swojego ucisku. To mogłoby tłumaczyć, dlaczego w tradycji rabinicznej wieża jest widziana jako wyraz buntu przeciwko Bogu.

Dr Irving Finkel z British Museum uważa, że biblijne opowiadania zostały zainspirowane realnymi doświadczeniami z Babilonii. Według niego, niewola babilońska była kluczowym bodźcem dla powstania historii o wieży. Zauważa, że w Biblii wskazuje się użycie cegieł zamiast kamieni oraz bitumu zamiast tradycyjnej zaprawy.

wiadomościciekawostkihistoria

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (101)