Domowy test na koronawirusa. Działa z aplikacją na smartfony

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła właśnie pierwszy test na koronawirusa, który dostępny jest bez recepty, a wyniki przesyła do aplikacji na smartfona. Dzięki niej może również powiadomić służby medyczne.

Aplikacja pozwoli wysłać wyniki testu na COVID-19 służbom medycznym
Aplikacja pozwoli wysłać wyniki testu na COVID-19 służbom medycznym
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

FDA działa coraz sprawniej, by ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w USA. Nie raz słyszeliśmy o przyspieszonym wydawaniu zezwoleń na użycie w nagłych przypadkach leków czy sprzętów medycznych. Teraz zatwierdzono pierwszy dostępny bez recepty domowy test na koronawirusa SARS-CoV-2.

Zestaw wykrywa obecność białka wirusa i przesyła wyniki do smartfona użytkownika za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Chociaż jest mniej dokładny niż metody diagnostyczne stosowane w dużych ośrodkach testowych, FDA przy wydawaniu zezwolenia podała, że test jest w 90 procent skuteczny.

Wykonując test od firmy Ellume, osoba podejrzewająca u siebie zakażenie SARS-CoV-2, musi pobrać wymaz z nosa. Następnie pobrany materiał biologiczny przechodzi przez czujniki urządzenia, a przeciwciała przeciwko białku wirusa są oznaczane fluorescencyjnymi kropkami. Następnie urządzenie Ellume przekształca kolory na sygnał, który jest za pośrednictwem Bluetootha przesyłany do smartfona. 

Całość trwa nie więcej niż 15 minut, a jeśli aplikacja wykryje podejrzenie zakażenia koronawirusem, poinformuje o tym użytkownika i zaproponuje przesłanie wyników do lokalnych organów służby zdrowia. ArsTechnica zwraca uwagę na to, że zgodnie z dokumentacją FDA, przesłanie wyników służbom medycznym jest obowiązkowe, ale czekają na wyjaśnienie od producenta. 

Rozszerz horyzonty z Asus ROG Zephyrus Duo 15 GX550

Testy Ellume były sprawdzane na niewielkiej grupie pacjentów, więc wyniki mogą nie być tak dobre, jak zapewnia producent. W próbach wzięło udział mniej niż 200 osób, ale skuteczność prawidłowej diagnozy wyniosła 96 proc. u osób z cięższymi objawami oraz 91 proc. u bezobjawowych pacjentów. 

FDA zauważa, że ​​pewien stopień błędnych wyników testów występuje we wszystkich formach testów opartych na przeciwciałach, a użytkownicy powinni traktować wyniki z ostrożnością. Jednak osoby z pozytywnym wynikiem powinny oczywiście skontaktować się lekarzem, ale nawet przy negatywnym wyniku, jeśli odczują niepokojące objawy COVID-19, to powinni zgłosić to służbom medycznym. 

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościkoronawirusnauka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)