Domowy test na koronawirusa. Działa z aplikacją na smartfony

Aplikacja pozwoli wysłać wyniki testu na COVID-19 służbom medycznym
Aplikacja pozwoli wysłać wyniki testu na COVID-19 służbom medycznym
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

16.12.2020 08:40, aktual.: 02.03.2022 21:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła właśnie pierwszy test na koronawirusa, który dostępny jest bez recepty, a wyniki przesyła do aplikacji na smartfona. Dzięki niej może również powiadomić służby medyczne.

FDA działa coraz sprawniej, by ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w USA. Nie raz słyszeliśmy o przyspieszonym wydawaniu zezwoleń na użycie w nagłych przypadkach leków czy sprzętów medycznych. Teraz zatwierdzono pierwszy dostępny bez recepty domowy test na koronawirusa SARS-CoV-2.

Zestaw wykrywa obecność białka wirusa i przesyła wyniki do smartfona użytkownika za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Chociaż jest mniej dokładny niż metody diagnostyczne stosowane w dużych ośrodkach testowych, FDA przy wydawaniu zezwolenia podała, że test jest w 90 procent skuteczny.

Wykonując test od firmy Ellume, osoba podejrzewająca u siebie zakażenie SARS-CoV-2, musi pobrać wymaz z nosa. Następnie pobrany materiał biologiczny przechodzi przez czujniki urządzenia, a przeciwciała przeciwko białku wirusa są oznaczane fluorescencyjnymi kropkami. Następnie urządzenie Ellume przekształca kolory na sygnał, który jest za pośrednictwem Bluetootha przesyłany do smartfona. 

Całość trwa nie więcej niż 15 minut, a jeśli aplikacja wykryje podejrzenie zakażenia koronawirusem, poinformuje o tym użytkownika i zaproponuje przesłanie wyników do lokalnych organów służby zdrowia. ArsTechnica zwraca uwagę na to, że zgodnie z dokumentacją FDA, przesłanie wyników służbom medycznym jest obowiązkowe, ale czekają na wyjaśnienie od producenta. 

Testy Ellume były sprawdzane na niewielkiej grupie pacjentów, więc wyniki mogą nie być tak dobre, jak zapewnia producent. W próbach wzięło udział mniej niż 200 osób, ale skuteczność prawidłowej diagnozy wyniosła 96 proc. u osób z cięższymi objawami oraz 91 proc. u bezobjawowych pacjentów. 

FDA zauważa, że ​​pewien stopień błędnych wyników testów występuje we wszystkich formach testów opartych na przeciwciałach, a użytkownicy powinni traktować wyniki z ostrożnością. Jednak osoby z pozytywnym wynikiem powinny oczywiście skontaktować się lekarzem, ale nawet przy negatywnym wyniku, jeśli odczują niepokojące objawy COVID-19, to powinni zgłosić to służbom medycznym. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)