Dinozaur o niezwykle długiej szyi. Naukowcy rozwikłali zagadkę

Dinozaur o niezwykle długiej szyi. Naukowcy rozwikłali zagadkę

06.08.2020 20:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tajemnica starożytnego gada z niezwykle długą szyją została rozwiązana – donosi The Guardian. Mowa o Tanystrofie, który żył na Ziemi ok. 242 mln lat temu w okresie środkowego triasu. Według badaczy środowiskiem jego życia była woda.

Skamieniałości tego prehistorycznego stworzenia zostały po raz pierwszy odkryte w Niemczech około 150 lat temu. Kolejne okazy pojawiły się w ciągu następnych dziesięcioleci, głównie w okolicach góry Monte San Giorgio na granicy szwajcarsko-włoskiej.

Największe okazy tego zwierzęcia osiągały prawdopodobnie długość ok. 6 metrów długości, miały malutką czaszkę, ogon i długą, sztywną szyję, prawie trzy razy dłuższą od jego ciała.

– To chyba najbardziej niezwykły skamieniały gad, jaki istnieje – stwierdził dr Nick Fraser, paleontolog z National Museum Scotland i współautor nowego badania na temat tego dinozaura.

Wodne stworzenie

Chociaż wcześniej powszechnie uznawano, że Tanystrof mieszkał w pobliżu wybrzeża, nie było jasne, czy spędzał większość czasu na plażach i skalistym lądzie w pobliżu morza, czy mieszkał głównie w wodzie. Teraz naukowcy twierdzą, że mają odpowiedź.

– Uważamy, że to zwierzę było przez większość czasu zwierzęciem wodnym – stwierdzili.

Badacze doszli do takich wniosków poprzez użycie na próbkach skamielin wysokiej rozdzielczości skanerów micro-CT i na podstawie uzyskanych danych rekonstruując czaszkę zwierzęcia w trzech wymiarach. W ten sposób odkryli, ze budowa jego czaszki przystosowana była do pożerania ryb. Równocześnie jej spłaszczenie podobne do krokodylego sugeruje, że spędzał też trochę czasu poza wodą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)