Depresja i stany lękowe u starszych osób. Rozwiązaniem jest profil na Facebooku

Depresja i stany lękowe u starszych osób. Rozwiązaniem jest profil na Facebooku

Depresja i stany lękowe u starszych osób. Rozwiązaniem jest profil na Facebooku
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Karolina Modzelewska
10.07.2019 12:23, aktualizacja: 10.07.2019 13:30

Badania dotyczące wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne nie są nowością. Większość z nich mówi o negatywnych konsekwencjach. Ostatnie doniesienia wskazują jednak, że profil na Facebooku może poprawić zdrowie starszych osób.

Wyniki badań opublikowane w Journal of Computer - Mediated Communication odnosiły się do analizy danych z 2015 i 2016 roku. Tysiące dorosłych odpowiedziało na pytania dotyczące korzystania z mediów społecznościowych i ich oddziaływania na zdrowie psychiczne.

Naukowcy wykazali, że 63% osób, które korzystały z mediów społecznościowych znacznie rzadziej miało problemy ze zdrowiem psychicznym. Mowa tutaj przede wszystkim o depresji i stanach lękowych.

Pozytywny wpływ mediów społecznościowych na psychikę starszych osób został powiązany z łatwiejszym dostępem do informacji o zdrowiu i częstszymi kontaktami z dalszą rodziną.

Zaobserwowany efekt może usprawnić walkę ze stresem, którego wyższy poziom dotyczy przede wszystkim kobiet, czarnoskórych czy Hiszpanów. Jest on też obserwowany u osób niezamężnych, posiadających słabsze wykształcenie, niższy dochód czy niestabilną sytuację mieszkaniową.

Technologia może pomóc w walce o zdrowie psychiczne. Należy jednak wiedzieć, gdzie przebiega granica pomiędzy "zdrowym" używaniem mediów społecznościowych, a uzależnieniem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)