Delfiny są niesamowicie inteligentne. Udowodniono, że uczą się od swoich rówieśników jak korzystać z narzędzi

Delfiny są niesamowicie inteligentne. Udowodniono, że uczą się od swoich rówieśników jak korzystać z narzędzi

Delfiny są niesamowicie inteligentne. Udowodniono, że uczą się od swoich rówieśników jak korzystać z narzędzi
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska
26.06.2020 15:44, aktualizacja: 26.06.2020 16:28

Delfiny są drugim zaraz po człowieku najinteligentniejszym gatunkiem na Ziemi. Mają własny język, potrafią też sprawnie korzystać z narzędzi. W jaki sposób to robią? Najnowsze badania dowodzą, że wielu rzeczy uczą się poprzez obserwacje swoich morskich rówieśników.

Delfiny butelkonose zaskakują swoją inteligencją. Najnowsze badania, które obejmowały zwierzęta żyjące u wybrzeży zachodniej Australii, dowodzą, że z człowiekiem i małpami człekokształtnymi łączy je znacznie więcej niż początkowo sądzono.

Badania przedstawione na łamach "Current Biology" opisują niezwykły sposób pozyskiwania żywności przez delfiny. Okazało się, że te wodne ssaki potrafią łapać ryby w duże, puste muszle ślimaków morskich. Dzięki temu, po wypłynięciu na powierzchnie są w stanie podrzucić rybę, która trafia bezpośrednio do ich pyska.

Jest to drugi taki udokumentowany przypadek wśród delfinów, a także pierwszy dowód na to, że delfiny uczą się pewnych zachowań od swoich rówieśników, podobnie jak małpy człekokształtne.

Inteligentne morskie ssaki

- To ważny kamień milowy - powiedział biolog ewolucyjny Michael Krützen z Uniwersytetu w Zurychu. Dodał – pokazuje, że zachowania kulturowe delfinów i innych zębowców są znacznie bardziej podobne do zachowań wielkich małp, w tym ludzi, niż wcześniej sądzono.

Delfiny posługujące się narzędziami po raz pierwszy zaobserwowano ponad 20 lat temu. Zwierzęta przesuwały morskie gąbki w kierunku swojego pyska, aby chronić go podczas żerowania. Dzięki temu ssaki mogły polować na znacznie większych głębokościach i chronić swoje nosy w trakcie rozbijania skorupiaków o morskie dno lub skały.

Wykorzystywanie gąbek w trakcie polowania, czyli gąbkowanie to umiejętność przekazywana przez matki swojemu potomstwu. Z kolei umiejętność podrzucania ryb przy wykorzystaniu muszli to coś, czego delfiny uczą się od swoich rówieśników.

Rówieśnicy odgrywają ważną rolę

- Pomimo rozbieżnych historii ewolucyjnych i faktu, że żyją w tak różnych środowiskach: zarówno delfiny, jak i wielkie małpy są długowiecznymi ssakami o dużych mózgach, o dużej zdolności do innowacji i kulturowego przekazywania zachowań - powiedział Krützen.

Poprzednie badania dotyczące tego, czy delfiny mogą uczyć się od swoich rówieśników, były obiecujące, ale niejednoznaczne. Teraz zespół naukowców pod przewodnictwem ekologa behawioralnego Sonji Wild z University of Konstanz w Niemczech w końcu je zweryfikował.

W trakcie 10 letnich obserwacji naukowcy udokumentowali ponad 1000 delfinów podczas prawie 5300 spotkań z tymi zwierzętami. W ich trakcie podrzucanie ryb zaobserwowano u 19 osobników z trzech różnych linii genetycznych, w 42 różnych przypadkach.

Jest to stosunkowo niewielka liczba w porównaniu z całkowitą liczbą spotkań, ale wystarczająca, aby przeprowadzić analizę i ustalić, w jaki sposób delfiny uczą się takiego zachowania. Badacze doszli do wniosku, że jest to umiejętność nabywana od rówieśników, a nie od rodziców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)