DARPA: Nadzór wizyjny, który przewidzi twoje zachowanie

DARPA: Nadzór wizyjny, który przewidzi twoje zachowanie

DARPA: Nadzór wizyjny, który przewidzi twoje zachowanie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
29.10.2012 09:55, aktualizacja: 29.10.2012 10:16

Kamery, które obserwują każdy twój krok i na tej podstawie przewidują twoje zachowanie, można włożyć pomiędzy opowiadania science-fiction. Na razie. DARPA sfinansuje bowiem badania, które mają sprawić by coś takiego stało się rzeczywistością.

Rząd USA, za pośrednictwem niezastąpionej agencji DARPA, postanowił sfinansować prace badawcze nad systemem automatycznego nadzoru wideo, który ostatecznie ma przewidywać zachowanie ludzi.

- _ Jego głównym zastosowaniem będzie dozór elektroniczny, zarówno cywilny jak i wojskowy _ - mówi Alessandro Oltramari, jeden z naukowców Carnegie Mellon University, który prowadzi prace nad tym systemem.

Oltramari oraz jego współpracownik Christian Lebiere roztaczają wizję automatycznego systemu nadzoru wizyjnego, który monitorowałby obraz ze wszystkich kamer zainstalowanych w danym obiekcie, w celu wykrywania podejrzanych zachowań ludzi, na przykład na lotniskach czy dworcach autobusowych.

Wojskowa wersja systemu ma nie tylko wykrywać podejrzane zachowania, ale także przewidywać jaki będzie następny krok obserwowanego celu. Coś takiego nie byłoby możliwe bez ogromnego postępu w dziedzinie automatycznego rozpoznawania obrazu. Choć naukowcy chętnie przedstawiają zarysy swojej pracy, jednak szczegóły techniczne dotyczące wojskowej funkcjonalności ich technologii są oczywiście ściśle tajne. Wiadomo tylko, że opierać się ona będzie na pracy innego naukowca z Carnegie Mellon, Krisa Kitaniego, który stara się przewidywać możliwe zachowanie ludzi na podstawie trajektorii ich ruchu. Jego oprogramowanie sprawdza jaki „efekt ma fizyczne otoczenie na zakres działań człowieka”.

Na razie są to dopiero badania, ale prowadzone całkiem poważnie i wcześniej czy później, uda im się dopiąć swego. Bezpieczeństwo bezpieczeństwem, ale wizja komputerów, które na podstawie samej obserwacji przewidzą co zamierza zrobić człowiek, jest trochę przerażająca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)