Darmowe programy, które warto mieć na swoim komputerze
Przygotowaliśmy listę 16 darmowych programów, które warto mieć na swoim komputerze. Do zestawienia trafiły aplikacje, które pomogą użytkownikowi zarówno w pracy, jak i w codziennym przeglądaniu Internetu czy odtwarzaniu multimediów.
Darmowe antywirusy
Najlepiej zacząć od zainstalowania antywirusa. Prawda jest taka, że najlepiej wykupić licencję płatnego oprogramowania. Daje nam ona możliwość korzystania z pomocy technicznej producenta, a także tego typu programy aktualizowane są co najmniej kilka razy dziennie. Jeżeli jednak komuś szkoda pieniędzy, lub nie wierzy w różnicę pomiędzy płatnymi, a darmowymi aplikacjami, może wybrać któryś z bezpłatnych programów antywirusowych. Istnieją dwa godne polecenia programy, choć zdania użytkowników rna ich temat ozkładają się różnie, w zależności od doświadczeń, jakie z tymi aplikacjami mieli.
Pierwszą propozycją jest AVG Anti-Virus 9.0 free version. Zapewnia on podstawową ochronę przed wirusami i oprogramowaniem szpiegującym, a przeznaczony jest dla systemu Windows. W stosunku do płatnej wersji posiada ograniczone niektóre funkcje, pozbawiony jest pomocy technicznej, a także jest to oprogramowanie przeznaczone tylko do użytku prywatnego i niekomercyjnego. Nie możemy go zatem użyć do ochrony komputera firmowego.
Drugą możliwością jest Avast! Home Edition. Jest to produkt czeskiej firmy Alwil Software, który całkowicie integruje się z systemem operacyjnym zapewniając kompleksową ochronę z kontrolą przychodzącej poczty, czy ruchu generowanego przez komunikatory. Dla Windows jest dostępna Polska wersja językowa (również ze wsparciem dla systemów x64) Pakiet biurowy OpenOffice.org
Bez znaczenia czy mówimy o komputerze firmowym czy prywatnym, prędzej czy później będziemy potrzebowali pakietu biurowego, który pozwoli nam napisać tekst, wykonać tabelę wydatków, czy przygotować prezentację multimedialną do pracy czy szkoły. Można oczywiście wydać pieniądze (wydatek w okolicach 300 zł) na Microsoft Office 2007, który pozwoli nam to wszystko wykonać, istnieje jednak darmowa i bardzo popularna w wielu środowiskach alternatywa. Jest nią pakiet OpenOffice.org, który nie tylko jest darmowy (zarówno do użytku prywatnego, jak i firmowego), ale także dostępny w wersjach na różne systemy operacyjne (Windows, Linux, Mac OS).
Pakiet składa się z odrębnych aplikacji. Do najważniejszych należą: Writer (do tworzenia tekstów), Calc (do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych) i Impress (do tworzenia prezentacji multimedialnych). Dla OpenOffice.org powstały specjalne rozszerzenia plików i tak Writer zapisuje w .odt (OpenDocument Text), Impress w .odp (OpenDocument Presentation), a Calc w .ods (OpenDocument Spreadsheet). Jednak, alternatywa ta nie pozbawi nas możliwości pracy na windowsowych rozszerzeniach znanych z Worda (.doc), Excela (.xls) czy PowerPointa (.ppt). Edytor tekstowy Writer jest także od początku wzbogacony w możliwość eksportowania dokumentu do coraz popularniejszego, formatu .pdf.
Polska wersja językowa jest bardzo dobrze prowadzona. Pakiet jest wyposażony w polski słownik ortograficzny, słownik synonimów, odpowiednie zasady podziału wyrazów, a także zasady tzw. „autokorekty”.
Najnowsza wersja pakietu to obecnie 3.2.1 i jest dostępna na oficjalnej stronie projektu. Przeglądarka internetowa - alternatywy dla Internet Explorer'a
Wszystkie popularne przeglądarki są darmowe, jednak różnie sprowadzają się do sposobu obsługi, szybkości generowania stron, bezpieczeństwie etc. Na świecie wciąż najpopularniejszy jest domyślnie instalowany w Windowsie Internet Explorer (obecnie wersja 8). Ciężko jednak określić, na ile ta popularność jest związana z brakiem wiedzy wielu użytkowników, a na ile z faktyczną sympatią do tej przeglądarki. Bardzo często słyszy się o zarzutach do Internet Explorer'a. Pojawiają się opinie o jej go nieintuicyjnym interfejsie, błędnym wyświetlaniu stron, a także dużej ilości luk, które znacznie obniżają bezpieczeństwo przeglądania Internetu. Internet Explorer nie jest też demonem prędkości.
Na całe szczęscie istnieje kilka bardzo dobrych alternatyw dla przeglądarki firmy z Redmond. Wciąż rośnie popularność takich przeglądarek, jak Firefox, Chrome czy Opera. W Polsce sytuacja ma się nieco inaczej, gdyż u nas już teraz w rankingach popularności przeglądarek wygrywa Firefox. Każda z przeglądarek ma swoje zalety i wady. Warto się z nimi zapoznać i zdecydować na którąś z nich.
Firefox rozwijany przez amerykańską korporację Mozilla i ochotników, to (póki co) najsilniejszy rywal Microsoftu. Na świecie posiada ponad 30. użytkowników, czyli zajmuje drugie miejsce za Internet Explorer 8, który posiada ponad 52% (stan na okres 14 czerwca 2010 – 20 czerwca 2010). Zaletami tej przeglądarki jest ogromna baza dodatków, skórek (tzw. „personas”), a także współpraca z największą liczbą internetowych aplikacji i stron WWW. Z kolei wadą Firefoxa jest ogromna zasobożerność. Przeglądarka ta działa topornie, stosunkowo często zawiesza słabsze komputery, a także wolniej (w stosunku do np. Google Chrome czy Opery) otwiera strony internetowe.
Najnowszą wersję przeglądarki można pobrać z oficjalnej strony.
Opera to norweska przeglądarka, która powstała w 1994. jeszcze przed Internet Explorerem. Do jej największych zalet należy duża szybkość ładowania się stron internetowych, a także specjalny tryb Turbo, który przyspieszy ładowanie stron na wolnych łączach. Działa to w ten sposób, że przeglądana strona jest specjalnym narzędziem kompresowana i za pośrednictwem serwerów Opery wyświetlana użytkownikowi szybciej niż zwykle pozwalałoby na to łącze. Dodatkowo, na plus przemawiają wbudowany klienty – BitTorrent i e-mail, a także notes i czytników kanałów RSS. Dla osób, którym to nie wystarczy jest także środowisko pozwalające instalacje dodatkowych widżetów.
Instalator najnowszej wersji przeglądarki Opera jest dostępny na oficjalnej stronie.
Google Chrome, to jedna z „najmłodszych”. przeglądarek, jednak w bardzo krótkim czasie zdobyła ponad 8% rynku. Przeglądarka bardzo pzryjaźnie obchodzi się z zasobami komputera, dlatego szybko uruchamia się nawet na starszych maszynach, a do tego szybko otwiera strony. Chrome można również personalizować poprzez skórki, a także dodatki (rozszerzenia). Ciekawą funkcją jest wbudowana w przeglądarkę możliwość zsynchronizowania jej ze swoim kontem Google, dzięki czemu nasze zakładki zapisywane są na serwerze i mamy do nich dostęp z każdego komputera, na którym jest zainstalowany Google Chrome (oczywiście trzeba się zalogować podając login i hasło). Sporym minusem jest jednak fakt iż wiele aplikacji internetowych nie wspiera korzystania z tej przeglądarki (np. nie zalogujemy się do internetowego konta niektórych banków). Jest to oczywiście kwestia czasu, ale póki co, takie są realia – niektórych czynności na Chrome nie wykonamy. Jedną z innowacji, jaką wprowadziła ta przeglądarka był tzw. „tryb incognito”
(przez złośliwych nazywany „trybem porno”), który pozwala na przeglądanie stron internetowych w taki sposób by nie pozostały po tym ślady (nie pojawi się to w historii przeglądarki i wyszukiwania, a także nie zostaną zachowane pliki Cookiem). Trzeba jednak dodać, że później opcję tą wprowadzono także w Firefox (tryb prywatny).
Najnowszą wersję „najmłodszej” przeglądarki można pobrać z oficjalnej strony. Znajduje się tam polski pakiet językowy. Wtyczki do przeglądarek internetowych
Skoro wybraliśmy już przeglądarkę internetową, można zająć się kilkoma wtyczkami, które są niezbędne do poprawnego odtwarzania różnych stron WWW, a także internetowych aplikacji.
Większość istniejących stron internetowych albo zawiera jakiś element flash albo wręcz jest w dużej mierze we Flashu wykonanych. Ważne jest więc wyposażenie swojej przeglądarki w możliwość obsługi produktu firmy Adobe. Aby to zrobić wystarczy pobrać Adobe Flash Player. YouTube i cała reszta korzystających z tego rozwiązania stron WWW staną przed nami otworem. Kolejną potrzebną wtyczką jest Java, która – podobnie jak Flash – jest cz często wykorzystywana na stronach internetowych. Większość bardziej skomplikowanych aplikacji internetowych pracuje właśnie w oparciu o Javę. Można ja pobrać pod tym adresem. Wiele materiałów wideo (np. zwiastuny filmów czy gier) w wysokiej jakości, na które można natknąć się w Internecie wymaga do uruchomienia tworzonego przez Apple QuickTime Playera. Pobrać go można stąd. Dość istotną, chociaż już mniej popularną, wtyczką może być
Microsoft Silverlight. Jest to rozwiązanie, które – podobnie jak Flash – umożliwia wyświetlanie multimedialnych treści w przeglądarkach internetowych. Z Silverlight można się spotkać m.in. chcąc skorzystać z serwisów VOD (Video Od Demand, wideo na życzenie). Aby pobrać wtyczkę udaj się na jej oficjalną stronę. Kodeki
Świeżo po instalacji Windows nie posiada kodeków, które poradzą sobie z różnymi formatami plików wideo. Rozwiązaniem jest zainstalowanie jednej z licznych paczek kodeków dostępnych w Sieci. Do popularnych należą , a także . Pozwolą one obejrzeć filmy oparte o stratną metodę DivX, XviD (będącego wolnym oprogramowaniem i konkurentem DivX (nazwa Xvid to DivX wspak), a także filtr ffdshow. Odtwarzacz filmów
Skoro mamy już zainstalowane kodeki audio-wideo, to czas zdecydować się, co do odtwarzacza filmów. Istnieje kilka różnych odtwarzaczy, który zyskały popularność. Wśród nich znajdują się: BESTplayer, SubEdit-Player (wszystkie trzy autorstwa polskich twórców) czy, rozwijany przez międzynarodowy projekt VideoLAN, VLC.Warto to zrobić, ponieważ Windows Media Player nie pozwala nam odtwarzanie wszystkich rodzajów plików z napisami.
BESTPlayer umożliwia oglądanie filmów w okienku z napisami wyświetlanymi w dowolnym miejscu monitora (przeciąga je się myszką). Płynna zmiana wielkości okna jest możliwa za pomocą "kółka" w myszce.
Możliwość skorzystania z rozbudowanego modułu konfiguracyjnego, zaawansowany moduł do edycji napisów oraz wyświetlanie "przezroczystych" liter wyraźnie widocznych dzięki generowaniu przez program dodatkowej obwódki w wybranym przez użytkownika kolorze, to niewątpliwie zalety tej aplikacji.
SubEdit-Player to odtwarzacz filmów i edytor napisów. Istnieje na rynku od 200. roku i cały czas jest rozwijany. Posiada wiele opcji, których nie znajdziemy w żadnym innym programie. Jest rozbudowywany zarówno pod względem funkcjonalnym jak i ergonomicznym. SubEdit Player wykorzystuje systemowego Media Player'a w wersji 6.4 lub nowszej. Dla wersji SubEdit bez CodeckPacka należy samodzielnie zainstalować kodeki. Program posiada liczne zaawansowane mechanizmy służące do poprawiania niezsynchronizowanych napisów. Obsługuje napisy w wielu formatach i pozwala na wiele manipulacji tekstem, takich jak: tworzenie, eksportowanie, importowanie, przesuwanie w czasie oraz wyszukiwanie.
VLC to bezpłatny odtwarzacz multimedialny umożliwiający słuchanie muzyki oraz oglądanie materiałów wideo w różnych formatach takich jak MPEG-2, MPEG-4, H.264, DivX, MPEG-1, mp3, ogg, aac nadawanych rozmaitymi protokołami podczas transmisji strumieniowej. To właśnie możliwość odtwarzania multimediów odbieranych za pomocą sieci LAN lub Internetu jest jego domeną. Dobrze radzi sobie również z odtwarzaniem plików zapisanych na dysku twardym lub innych nośnikach danych. Do odtwarzania większości formatów nie potrzebuje instalacji dodatkowych kodeków. Posiada zintegrowane, nowe kodeki HD (AES3, Dolby Digital Plus, TrueHD, Blu-Ray Linear PCM, Real Video 3.0 oraz 4.0, ...). Obsługuje formaty Raw Dirac oraz M2TS. W nowej wersji wprowadzono szereg usprawnień i poprawek. Odtwarzanie filmów DVD
Odtwarzanie filmów DVD można śmiało powierzyć wcześniej wymienionym odtwarzaczom filmów takich jak BESTplayer, SubEdit-Player czy ALLplayer, ale niektórzy wolą mieć do tego odrębną, bardziej dedykowaną odtwarzaniu DVD, aplikację. Jednym z najpopularniejszych darmowych programów tego typu jest AVS DVD Player.
Menu AVS DVD Playera jest czytelne i nie powinno nikomu sprawić kłopotu. Po załadowaniu do napędu filmu DVD program odczytuje zawartość i po chwili wyświetla menu. Przy odpaleniu każdej płyty można wybrać region.
Player obsługuje formaty DVD (PAL, NTSC, VCD, SVCD) oraz MPEG4 (DivX, XviD, etc.) MPEG1. MPEG2, AVI, Real Media video, Quick Time files, WMV files (WMV-HD), H.263, H.264, a nawet formaty z urządzeń mobilnych (3GP, 3GP2, MP4).
Aplikacja obsługuje dźwięk Surround Effect. Razem z programem instaluje się dodatkowe oprogramowanie (AVS Video Tools). Służy ono do konwersji filmu DVD do innych popularnych formatów. Odtwarzacze muzyczne
Jedną z czynności, do których używamy nasze komputery najczęściej to słuchanie muzyki. Przejdźmy więc do aplikacji, które nam to umożliwią. W Polsce bezapelacyjnie najpopularniejszy jest Winamp. Jest to aplikacja bardzo rozbudowana, oferująca dużą liczbę funkcji. Jakie są alternatywy dla tego programu? Jest kilka, ale tu przedstawimy dwie z nich.
Pierwszą z nich jest zaawansowany odtwarzacz plików dźwiękowych Foobar. Aplikacja działa jedynie na Windows i obsługuje długą listę formatów (MP1. MP2, MP3, MP4, MPC, AAC, Ogg Vorbis, FLAC / Ogg FLAC, WavPack, WAV, AIFF, AU, SND, CDDA i WMA). W Internecie znajdziemy dużo opcjonalnych komponentów rozszerzających możliwości programu. Użytkownik samodzielnie może dostosować ułożenie elementów interfejsu, a także stworzyć własne skróty klawiaturowe do funkcji, z których korzysta najczęściej. Największą zaletą Foobara jest właśnie możliwość skonfigurowania ustawień dźwięku, w taki sposób by uzyskać dźwięk o naprawdę wysokiej jakości. Jeżeli użytkownik stawia na estetyczny wygląd systemu operacyjnego, sporym minusem może być raczej niezbyt atrakcyjny wygląd interfejsu Foobara.
Songbird to „hybryda odtwarzacza multimedialnego i przeglądarki internetowej”. Odtwarzacz audio, który dodatkowo posiada funkcję przeglądania stron internetowych. Jest to projekt open source wspierany przez Mozillę i wykorzystuje stworzony przez nich silnik XULRunner. Program wspiera szereg formatów plików audio, obsługuje skórki, umożliwia tworzenie list i słuchania radia internetowego. Jego możliwości można dodatkowo rozszerzyć za pomocą wtyczek. Co ciekawe, twórcy Songbirda to zespół programistów odpowiedzialnych za Winampa. Klient e-mail Thunderbird Niektórzy odbierają e-maile poprzez interfejs strony internetowej dostawcy poczty, a niektórzy preferują archiwizowanie wiadomości na swoim dysku, dzięki klientowi poczty e-mail. Mogą wtedy później, w trybie offline, przeglądać wszystkie e-maile, czytać je, kopiować czy drukować. Dodatkowo atutem tego rozwiązania jest możliwość ustawienia powiadomień o przychodzącej korespondencji.
Jest więcej klientów e-mail, jednak zdecydowanie najbardziej można polecić, tworzony przez Mozillę, Thunderbird. Obsługa poczty elektronicznej z Thunderbirdem jest prosta, szybka i co najważniejsze bezpieczna. Program zawiera inteligentny filtr spamowy, protokół szyfrowania danych i skuteczne narzędzie przeszukiwania odebranej poczty. Program współpracuje z Mozilla Firefox i innymi popularnymi przeglądarkami WWW. Najnowsza wersja przynosi m. in. takie nowości jak: otwieranie wiadomości lub wyników wyszukiwania w kartach (jak w Mozilla Firefox), ogromna ilość dodatków i rozszerzeń, umożliwiająca nam dostosowanie wyglądu i interfejsu programu do naszych potrzeb czy zautomatyzowana konfiguracja kont pocztowych. Inną ciekawą alternatywą jest popularny program The Bat. InfranView – darmowa przeglądarka obrazów Kolejną potrzebną nam aplikacją jest przeglądarka plików graficznych, która pozwoli szybko i wygodnie przejrzeć nasze zasoby zdjęć, nie obciążając przy tym zbytnio komputera. Dobrym wyborem jest np.
IrfanView. Za pomocą programu możemy przeglądać i konwertować pliki zapisane w większości formatów graficznych, odtwarzać pliki dźwiękowe oraz animacje. IrfanView pozwala także na edycję zdjęć i dodawanie efektów, wyszukiwanie plików, wyświetlanie pokazu slajdów z możliwością nagrania sekwencji na płycie CD, tworzenie skrótów klawiszowych (hotkeys) i wiele innych. Możliwości programu można rozszerzyć dzięki dodatkowym wtyczkom. Obrabianie zdjęć, tworzenie grafik
Spośród darmowych programów do amatorskiego, półprofesjonalnego, a nawet profesjonalnego edytowania plików graficznych najlepszym wyborem będzie Gimp.
Gimp to profesjonalne narzędzie, które może bez problemu konkurować z komercyjnymi rozwiązaniami, takimi jak słynny Photoshop. Program umożliwia prace na warstwach, zmianę palety kolorów, nakładanie filtrów i efektów. Aplikacja jest rozpowszechniana na licencji GNU dzięki czemu może być i jest ona dalej rozwijana przez rzesze miłośników na całym świecie. Komunikator internetowy
Oczywiście najpopularniejszym komunikatorem w Polsce jest Gadu-Gadu. Aplikacja ta jednak jest coraz bardziej rozbudowana, a gąszcz reklam atakuje nas z każdej strony. Alternatywą jaką proponujemy jest Spik. Komunikator poradzi sobie z obsługą protokołów takich komunikatorów jak Gadu-gadu, ICQ oraz Jabber. Komunikator pozwoli także na wysłanie SMS-ów i odbieranie poczty e-mail Wirtualnej Polski. Ponadto, poprzez Spika, przeprowadzisz darmową rozmowę głosową poprzez komunikator, a także za pomocą usługi Neofon TP, zadzwonić na telefon stacjonarny lub komórkowy. Niedawno została także wprowadzona opcja wideorozmowy. Wersja 2.7.0 komunikatora umożliwia rozmowy wideo z innymi użytkownikami Spika. Torrenty
Wymiana plikami jest jedną z podstawowych funkcji Internetu. Obecnie najpopularniejszą metodą wymiany plików są sieci P2P, czyli tzw. torrenty. Żeby połączyć się z siecią BitTorrent trzeba jedynie pobrać odpowiedni program - klient, a następnie znaleźć poszukiwany plik w jednej z baz torrentów lub na stronie producenta aplikacji, którą chcemy pobrać. Jest sporo różnych klientów jednak polecamy uTorrent, ponieważ zajmuje mało miejsca na dysku, nie obciąża mocno zasobów komputera, a przy tym jest prosty w obsłudze. Aplikacja pozwala na kolejkowanie zadań, ustalanie limitów szybkości, nadawanie priorytetów, itp. Została przetłumaczona na 5. języków świata w tym polski.
uTorrent można pobrać pod tym adresem http://tech.wp.pl/cid,18738,i,utorrent-201,info_id,16322,plikinfo.html. Alternatywami dla uTorrent są takie klienty jak BitComet czy Azureus. Wypalanie płyt CD i DVD
Bardzo często do zakupionych nagrywarek otrzymujemy swoją kopię jednego z płatnych programów do wypalania plików jednak w Sieci dostępnych jest wiele alternatyw. Jeżeli nie otrzymałeś programu przy zakupie lub nie jesteś z niego zadowolony polecamy jedną z dwóch darmowych i łatwych w obsłudze aplikacji –. BurnAware oraz Nero Free.
Na początek Nero Free. Jest to po prostu okrojona i bezpłatna wersja znanego oprogramowania niemieckiej firmy Nero AG. Nero Free umożliwiająca nagrywanie i kopiowanie danych na płyty bez żadnych ograniczeń. Program pozwala wypalać nośniki CD i DVD oraz kopiować całe dyski. Oprócz tego posiada funkcję kasowania płyt wielokrotnego zapisu.
Nero 9 Free posiada ograniczoną funkcjonalność względem swojego płatnego odpowiednika jednak nadaje się do zastosowań domowych dla użytkowników którzy nie potrzebują zaawansowanych możliwości.
Poza tym jest jeszcze cieszący się dobrą opinią wielu użytkowników, darmowy program BurnAware Free. Dzięki niemu nagramy dane na wszystkich rodzajach płyt CD/DVD w tym na nośnikach Blu-Ray (BD-R/BD-RE). W przypadku tego programu dużą zaletą jest wyjątkowo intuicyjny interfejs. Czytnik PDF-ów
Coraz większą popularnością cieszy się format dokumentów .pdf, w którym coraz częściej zapisane są wszelkie e-booki, broszury czy raporty. Warto zainstalować na swoim komputerze aplikacje, która pozwoli nam przeglądać pliki z rozszerzeniem .pdf, a jeżeli szukacie do tego odpowiedniego narzędzia to świetnie nada się darmowy Adobe Reader.
Jest to program do przeglądania dokumentów zapisanych w formacie PDF (Portable Document Format). Bez problemu poradzi sobie z ich otwieraniem i drukowaniem. Poprzez ulepszony interfejs aplikacji możemy bardzo łatwo wyszukać interesujące nas treści. Dzięki dodaniu w nowej wersji obsługi multimediów Flash możliwe jest odtwarzanie filmów i animacji umieszczonych w plikach PDF. Producent informuje również, że rozwiązano problem powolnego działania aplikacji, na co od dawna skarżyli się użytkownicy poprzednich wersji. Czyszczenie systemu
Warto zachowywać system operacyjny w dobrej kondycji i nie dopuścić do jego zaśmiecenia przez opuszczone pliki np. instalatorów oprogramowania. By to osiągnąć, należy użyć jednego z programów do czyszczenia systemu np. popularny CCleaner (Crap Cleaner).
CCleaner jest bezpłatnym programem służącym do czyszczenia systemu Windows ze zbędnych śmieci. Dzięki temu system chodzi znaczenie szybciej, efektywniej, a na dysku pojawia się więcej wolnej przestrzeni. Operacje analizy jak i czyszczenia trwają bardzo krótko.
Program usuwa również niepotrzebne pliki z wszystkich innych zainstalowanych aplikacji. Ponadto oferuje łatwe odinstalowywanie programów. W tym celu należy przejść do zakładki "Narzędzia". Każdy program można usunąć, przemianować jego wpis lub usunąć wpis. Możemy również usunąć programy, które są umieszczone z autostartem.
Archiwa ZIP i RAR Kiedy pobieramy pliki z internetu są one często skompresowane w jednym z popularnych formatów kompresji jak RAR lub ZIP. Umożliwia to zmniejszenie objętości wysyłanych maili, czy zmniejszenie objętości pliku do pobrania. Obie orygnialne aplikacje jak WinRAR oraz WinZip są aplikacjami płatnymi. Polecamy zatem skorzystanie z darmowej i bardzo dobrej alternatywy - programu 7-Zip.
Jego główne cechy to:
wysoki stopień kompresji w nowym formacie 7z;
wsparcie dla formatów:
pakowanie i rozpakowywanie: 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 i TAR;
samo rozpakowywanie: RAR, CAB, ISO, ARJ, LZH, CHM, MSI, WIM, Z, CPIO, RPM, DEB i NSIS;
dla formatów ZIP i GZIP od 2 do 10% lepsza kompresja niż ta zapewniana przez programy PKZip i WinZip;
samorozpakowujące się archiwum (SFX) dla formatu 7z;
integracja z wierszem poleceń systemu Windows;
pełny manager plików;
Program możesz pobrać Program jest dostępny w 69 wersjach językowych, także w języku polskim.