Czytnik zamiast tableta. Biblioteka pod palcem
Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem laptopów, tabletów, smartfonów i telewizorów. Wiele osób sięga po tablet lub smartfon nawet do przeglądania porannej gazety czy czytania książek. Alternatywą są wygodne i oszczędne czytniki – i jedno [PRZEC] i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników.
06.07.2020 | aktual.: 06.07.2020 15:14
Do wyboru elektronicznych książek kuszą coraz atrakcyjniejsze ceny zarówno urządzeń, jak i samych książek. Jeśli będziesz dostatecznie uważny, znajdziesz w sieci mnóstwo okazji do zakupu ulubionych pozycji taniej.
Czytaj książki tanim kosztem
Książki w wersji elektronicznej są przede wszystkim wygodne. Nie musisz nosić ze sobą ciężkich tomów, wystarczy niewielkie etui na czytnik, które zmieści się w torebce lub plecaku. Poza tym czytnik sprawia, że nie musisz ograniczać się do jednej książki – możesz mieć ich całą masę. Wbudowana pamięć pomieści dziesiątki ulubionych lektur, a ty w zależności od nastroju możesz przeczytać każdą z nich zawsze i wszędzie.
A może smartfon albo tablet?
Niektórzy zamiast profesjonalnych czytników używają smartfonów i tabletów oraz aplikacji, które pozwalają na odtwarzanie plików w formacie EPUB, MOBI czy PDF. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Przede wszystkim tablet bądź smartfon zawsze będzie emitować światło, nawet przy ustawieniu najniższej jasności. Dodatkowo niewielkie smartfony wymuszają na użytkowniku czytanie bardzo drobnych liter. Obsługiwane przez każdego smartfona pliki PDF to najprościej mówiąc książki skopiowane do wersji cyfrowej w stosunku jeden do jednego. Możesz powiększać i pomniejszać tekst, ale jest on odgórnie podzielony na strony, których ustawienia nie da się zmienić. Czytanie powiększonego tekstu wiąże się więc z nieustannym przesuwaniem tekstu w prawo i w lewo, tak by doczytać każdą linijkę.
W porównaniu do smartfonów, czytnik jest o wiele wygodniejszy. Urządzenia obsługujące formaty MOBI i EPUB pozwalają na dowolne manipulowanie tekstem tak, by dopasować go do potrzeb użytkownika. Każdorazowa zmiana wielkości liter sprawia, że plik dopasowuje się do wielkości ekranu i dzieli się na inną liczbę stron, które wyświetlają się w całości, bez konieczności ciągłego przesuwania ekranu palcem.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Ważnym elementem czytnika jest jego ekran. Im będzie większy, tym większy komfort dla czytelnika. Warto zadbać również o dodatkowe oświetlenie boczne lub dodatkową lampkę – pamiętaj, że sprzęt nie emituje własnego światła. Warto również sprawdzić, czy sprzęt wyposażono w ekran dotykowy. W nowoczesnych modelach jest to normą, jednak niektóre starsze sprzęty mogą być wyposażone w standardowy ekran i przyciski.
Istotna jest również jakość i pojemność zamontowanego akumulatora. Warto zwrócić tu uwagę nie tylko na to, jak długo będziesz w stanie pracować na baterii, ale również jak szybko urządzenie się ładuje. Przed zakupem upewnij się również, że wybrany przez ciebie model ma dostateczną ilość miejsca na wbudowanym dysku. Przeważnie sprzęty producentów wyposażono w pamięć 4 lub 8 GB, która pozwala na wgranie dużej liczby pozycji.