Czy to koniec płatnych SMSów?

Czy to koniec płatnych SMSów?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

11.10.2011 10:30, aktual.: 11.10.2011 11:47

Już jutro Apple wprowadza w życie swój kolejny pomysł, dzięki któremu być może wkrótce płatne SMSy przejdą do lamusa.

Nie jest to nowa idea. Funkcję darmowego czatu SMS posiadają od dawna telefony BlackBerry, amerykańskiego producenta Research In Motion. Choć mówi się, że wprowadzenie usługi przez Apple jest raczej odpowiedzią na ruch Microsoftu, który będzie integrował niedawno wykupiony komunikator Skype ze swoim mobilnym systemem operacyjnym Windows Phone. iMessage, podobnie jak BlackBerry Messenger, pozwala na wymianę wiadomości tekstowych między użytkownikami iGadżetów, omijając przy tym opłaty dla operatorów komórkowych. Urządzenie wyposażone w iOS, zamiast sieci GSM, wykorzystuje do tego połączenie internetowe. Oczywiście zupełnie darmowe będą tylko wiadomości, które wyślemy będąc w zasięgu sieci WiFi. W innym przypadku musimy pamiętać o opłacie za kilka kilobajtów danych przesłanych za pomocą połączenia internetowego. Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że obecnie rzadko już zdarza się, żeby operator proponował smartfona bez umowy z odpowiednim pakietem danych - koszty te okazują się bliskie zeru.

System ma dodatkową zaletę - działa nie tylko na telefonie spod znaku nadgryzionego jabłka. Inne produkty firmy Apple, jak tablety iPad, czy odtwarzacze iPod - również będę mogły korzystać z jego dobrodziejstw. Oznacza to znaczne poszerzenie grona użytkowników.

iMessage może przyczynić się do zmniejszenia rachunków telefonicznych zwłaszcza wśród ludzi młodych, których umiejętności wysyłania po kilkaset SMSów dziennie są powszechnie znane. W samych Stanach Zjednoczonych wiadomości tekstowe generują operatorom komórkowym przychód rzędu 2. miliardów dolarów rocznie. Czy nowa usługa spowoduje choć częściową redukcję tej kwoty?

Pomysł Apple nie jest rewolucyjny, ale może spowodować rewolucję. Wiemy, jaki wpływ na rynek ma ta wyznaczająca trendy firma. Fani jej produktów bez wątpienia okrzykną system genialnym, więc z pewnością nie będziemy musieli długo czekać na odpowiedź innych producentów.

JG/GB/GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)