Koniec z paszportami. Linie lotnicze AirFrance wprowadzają rozpoznawanie twarzy

Już niedługo mają ruszyć testy rozpoznawania twarzy w liniach lotniczych AirFrance. Czas zacząć się przyzwyczajać, bo technologia uznawana za przyszłość może stać się codziennością w każdym momencie. Znikną karty pokładowe, a paszporty zamienią się w metadane.

Koniec z paszportami. Linie lotnicze AirFrance wprowadzają rozpoznawanie twarzy
Źródło zdjęć: © https://www.sita.aero/
Arkadiusz Stando

W Chinach to już praktycznie standard. Na lotniskach, w metrze a nawet w sklepach. To ostatnie może być szczególnie zaskakujące. Niedawno zaczęto wprowadzać płatności oparte na rozpoznawaniu twarzy. Ale nie musimy patrzeć tak daleko, żeby znaleźć podobne przykłady.

AirFrance testuje rozpoznawanie twarzy w USA

Jak informuje Endadget, francuskie linie lotnicze zapowiedziały testy nowego systemu weryfikowania tożsamości. Ma on polegać na technologii rozpoznawania twarzy. Jeśli eksperyment się powiedzie, AirFrance zaoszczędzi sporo czasu i pieniędzy. A pasażerowie nie będą musieli szukać paszportu po szufladach.

Na pierwszy ogień pójdą dwa lotniska. Są nimi Port lotniczy Johna F. Kennedy’ego oraz Międzykontynentalny port lotniczy Houston-George Bush. Według AirFrance, testy systemu mają zostać zakończone do końca 2020 roku. Następnym etapem będzie wprowadzenie tych rozwiązań na wszystkich lotniskach USA.

Inwigilacja, rozpoznawanie twarzy - to wszystko budzi w nas niepokój

Wprowadzenie tego typu rozwiązań ma prawo niepokoić. Przede wszystkim - wielu ludzi może stracić pracę. Automatyzacja niestety niesie za sobą takie konsekwencje. Kolejną niepokojącą sprawą jest fakt, że system weryfikujący naszą tożsamość będzie musiał posiadać wszystkie nasze dane.

Inwigilacja to hasło, które w ostatnich latach nabiera coraz więcej znaczenia. Zaledwie dwa dni temu Google przyznało się do podsłuchiwania swoich użytkowników i nie widzi w tym problemu. Steve Wozniak, współzałożyciel Apple'a tydzień temu nawoływał do usuwania kont na Facebooku. Nie dziwi fakt, że niepokoi nas podglądanie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)