Trwa ładowanie...
d3lnh49

Człowiek nie od dzisiaj jest szkodnikiem Ziemi. Zaczęło się od Majów

Zaawansowana infrastruktura miejska i wiejska Majów zmieniła ekosystemy w globalnie ważnych lasach tropikalnych. To prawdopodobnie pierwsze działania człowieka, które tak wpłynęły na środowisko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Człowiek nie od dzisiaj jest szkodnikiem Ziemi. Zaczęło się od Majów.
Człowiek nie od dzisiaj jest szkodnikiem Ziemi. Zaczęło się od Majów. (iStock.com)
d3lnh49

Badacze z "Univeristy of Texas" odkryli, że działalność Majów miała wcześniejszy, bardziej intensywny i geograficznie większy wpływ na lasy tropikalne, niż dotychczas sądzono. To dowodzi, że okres, w którym człowiek zaczął toksycznie wpływać na środowisko, zaczął się znacznie wcześniej.

Majowie przekształcili lasy w kompleksy podmokłych pól i wykopali kanały w celu zarządzania jakością i ilością wody. Powodem tego była m.in. powiększająca się populacja.

Na polach naukowcy odkryli dowody uprawiania takich roślin, jak m.in. kukurydza. Znaleźli także muszle i kości zwierząt, co wskazuje na ich hodowle.

d3lnh49

Zwiększone CO2

Czytaj też: Historia włochatego mamuta z wyspy Wrangla. Jego ostatnie chwile na Ziemi nie były łatwe

Według naukowców powiększanie kompleksów podmokłych pół generowało CO2 poprzez wypalanie lasów, a rolnictwo generowało metan.

d3lnh49

Według badaczy nawet te niewielkie zmiany mogły ocieplić planetę, co daje do myślenia w sprawie dzisiejszych przemian.

"Zrozumienie funkcjonowania ówczesnego rolnictwa ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia minionych społeczności i ich wpływu na czasy, w których żyjemy teraz. Nasze odkrycia stanowią uzupełnienie dowodów na wczesny i rozległy wpływ człowieka na globalne obszary tropikalne." – powiedział przewodniczący badaniu Tim Beach.

Źródło: Gizmodo.com

Czytaj też: Kiedy koniec świata? Stephen Hawking odkrył błąd w kalendarzu Majów

d3lnh49

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3lnh49

d3lnh49
d3lnh49