Często sięgasz po alkohol? Naukowcy odkryli zaskakującą przyczynę

Badacze sprawdzili, czy istnieje związek pomiędzy wielkością mózgu a ilością wypijanych trunków. Czy ich odkrycie zmieni dotychczasowe spojrzenie na pice napojów wyskokowych?

Często sięgasz po alkohol? Naukowcy odkryli zaskakującą przyczynę
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER
Karolina Modzelewska

05.11.2019 | aktual.: 06.11.2019 07:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Artykuł opublikowany na łamach "Biological Psychiatry" opisuje związek istniejący między ilością spożywanego alkoholu, a objętością istoty białej i szarej w mózgu. Są to podstawowe elementy ośrodkowego układu nerwowego.

Jak alkohol wpływa na nasz mózg?

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Washingtona w St. Louis i Uniwersytetu Duke w Karolinie Północnej, większa ilość spożywanego alkoholu nie ma wpływu na mniejszą objętość mózgu. Jak czytamy na portalu Twoja Medycyna, jest "wręcz odwrotnie – osoby z przyczyn genetycznych posiadające mniejsze mózgi po prostu częściej popadają w alkoholizm".

Naukowcy wykorzystali trzy niezależne badania obrazowania mózgu, aby zweryfikować przyjęte twierdzenia. W każdym z nich porównywano zachowania związane z alkoholem u różnych osób. Łącznie w badania uwzględniono informacje dotyczące 2423 osób.

Rola czynników genetycznych, a ilość spożywanego alkoholu

Przeprowadzone badanie pozwoliło obalić mit, jakoby nadużywanie alkoholu prowadziło do zmniejszenia objętości mózgu. Nie ma ono na to wpływu, ponieważ za wielkość istoty białej i szarej odpowiada genetyka. Wynika z niego jednak, że osoby posiadające mniejsze mózgi częściej piją napoje wyskokowe.

Źródło: Twoja Medycyna, Medical News Today

Komentarze (4)