Części za miliony poszły z dymem. Potężny cios w Rosjan

Ukraiński wywiad wojskowy GUR donosi o pożarze magazynu z częściami do dronów Shahed w rosyjskim mieście Ałabuga w Tatarstanie. Spłonąć miały elementy o wartości 16 mln dolarów, w tym 65 kadłubów, silniki, systemy nawigacyjne oraz kamery termowizyjne, które można było wykorzystać do produkcji aż 400 bezzałogowców Shahed-136.

Shahed-136 - zdjęcie ilustracyjne
Shahed-136 - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Defence Express
oprac. KMO

Ukraiński wywiad wojskowy we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych przekazał: "Tajemniczy niszczycielski pożar był kolejnym ciosem zadanym kompleksowi wojskowo-przemysłowemu terrorystycznej Rosji". GUR dodał, że rosyjskie straty szacuje się na 16 mln dolarów, a w magazynie znajdującym się na terenie rosyjskiej fabryki dronów "Ałabuga", który spłonął "znajdowało się 65 kadłubów dronów szturmowych, a także silniki, systemy nawigacji, kamery termowizyjne do produkcji 400 sztuk Shahed-136".

Rosyjska fabryka dronów w ogniu

Jeśli doniesienia o stratach zostaną faktyczne potwierdzone, może to oznaczać spory cios dla Rosjan. Drony Shahed-136 (nazywane przez Rosjan Geran-2) są bowiem poważnym zagrożeniem dla Ukrainy - zarówno w kontekście obiektów wojskowych, jak i cywilnych. Każdego dnia armia Putina wysyła w stronę Ukrainy znaczną ich ilość. Jak już informowaliśmy, eksperci ustalili, że w samym listopadzie 2024 r. każdego dnia nad Ukrainą pojawiało się ok. 80 dronów Shahed-136.

Shahed-136 to irański dron kamikadze zaliczany do kategorii amunicji krążącej. Opracowano go jako tanie i skuteczne rozwiązanie do przeprowadzania ataków na cele naziemne. Dron mierzy 3,5 metra długości, z rozpiętością skrzydeł wynoszącą 2,5 metra, i ma masę ok. 200 kilogramów. Napędzany jest silnikiem tłokowym MD-550 o mocy 50 KM, umieszczonym z tyłu kadłuba, który pozwala mu osiągać prędkość maksymalną około 185 km/h. Zasięg Shahed-136 szacowany jest na blisko 1000 kilometrów, choć niektóre źródła podają nawet 2000 kilometrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czas na AI. Zapowiedź buntu maszyn czy nowa rewolucja przemysłowa? - Historie Jutra napędza PLAY #5

Shahed-136 przenosi głowicę bojową o masie od 30 do 50 kilogramów. Dron jest wystrzeliwany z platform startowych, które mogą być montowane na pojazdach, co zapewnia mu dużą mobilność. Bezzałogowce te są wyposażone w technologie pozwalające na zakłócanie ich wykrycia przez systemy obrony przeciwlotniczej. To w połączeniu m.in. z niewielkimi rozmiarami, a także cichą pracą silnika sprawia, że Shahed-136 jest trudny do wykrycia.

Rosja pozyskała te drony od Iranu i używa ich pod nazwą Geran-2. Warto przypomnieć, że w sierpniu 2023 r. pojawiły się pierwsze doniesienia, że Rosja rozpoczęła własną produkcję dronów Shahed-136, wprowadzając w nich pewne ulepszenia, takie jak zastosowanie modułów elektronicznych Kometa, wcześniej używanych w rosyjskich dronach rozpoznawczych.

Wybrane dla Ciebie