Części ukraińskich samolotów wojskowych za miliony. Znaleziono je przy granicy z Polską
We Lwowie odkryto magazyn ze skradzionymi częściami do samolotów wojskowych, o czym informuje Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy na Facebooku. Były to m.in. czujniki i inne, cenne komponenty maszyn, w tym części do samolotów MiG, których Ukraińcy używają podczas walk z Rosjanami. Ich wartość oszacowano na ponad 250 mln hrywien. Przypominamy, jakie MiG-i posiada Ukraina w swoim arsenale.
Z informacji opublikowanych przez Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy wynika, że ponad 18 tys. części do samolotów wojskowych odkryto podczas przeszukania w pawilonie handlowym na jednym ze lwowskich targów. Kolejne 40 tys. części znaleziono podczas przeszukania na innym obszarze. Oprócz tego ukraińskie służby zabezpieczyły dokumentację techniczną, telefony i inne dowody fizyczne.
Części ukraińskich samolotów wojskowych za miliony
Według wstępnych szacunków znaleziono czujniki i inne podzespoły do samolotów wojskowych o łącznej wartości ponad 250 mln hrywien (około 30 mln złotych). Części najprawdopodobniej zostały skradzione z terenu przedsiębiorstwa obronnego i zdaniem specjalistów "należą do kategorii składowych niedoborów". W sprawie prowadzone jest dochodzenie, a sprzęt zostanie przekazany Siłom Zbrojnym Ukrainy.
Tego typu kradzież w obliczu trwającej wojny i stosunkowo niewielkiej liczby samolotów wojskowych, którymi dysponują Ukraińcy i które nadają się do lotów, jest rażącym naruszeniem, dlatego prowadzone działania mają charakter nadzwyczajny i zaangażowano w nie sporą liczbę ekspertów. Zwłaszcza że wśród części znajdowały się te, które używane są w ukraińskich MiG-ach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: F-16 - wielozdaniowe myśliwce Polskich Sił Powietrznych
Myśliwce MiG-29, obok myśliwców Su-27, to najważniejsze samoloty bojowe, które pomagają chronić nieba nad Ukrainą i atakować wrogie cele np. drony kamikaze Shahed-136. MiG-29 jest radzieckim myśliwcem frontowym, opracowanym przez biuro konstrukcyjne MiG-a. Tego typu maszyny są przeznaczone do niszczenia celów powietrznych i naziemnych, ale ze względu na niewielki zasięg wykorzystuje się je głównie do walki blisko frontu i własnych sił.
MiG-29, w którym wykorzystano dwa silniki - Klimow RD-33 (nawet gdy jeden przestanie działać, drugi umożliwia bezpieczne dolecenie do miejsca lądowania), może poruszać się z maksymalną prędkością 2,3 Ma. W jego uzbrojeniu znajduje się m.in. wbudowane działko lotnicze GSz-30-1 kal. 30 mm na 150 sztuk amunicji. Dodatkowo, w zależności od wersji maszyna posiada również od sześciu do nawet dziewięciu zewnętrznych węzłów podwieszanego uzbrojenia. Myśliwiec może przenosić np. pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu R-27, pociski rakietowe krótkiego zasięgu R-73 czy bomby lotnicze o masie do 3000 kg.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski