Czarnobyl. Sarkofag elektrowni może się zawalić. Konieczna rozbiórka

Czarnobylski sarkofag, który pomógł zatrzymać rozprzestrzeniające się promieniowanie, musi zostać zdemontowany. Jak informuje "Science Alert", symbol tragicznej katastrofy grozi zawaleniem.

Czarnobyl. Sarkofag elektrowni może się zawalić. Konieczna rozbiórka
Źródło zdjęć: © Getty Images

09.08.2019 | aktual.: 09.08.2019 11:07

Ukraińska firma, która zarządza wygaszoną elektrownią w Czarnobylu, SSE Chernobyl NPP, opublikowała internetowe oświadczenie, które informuje o przymusie rozbiórki.

Ekspertyza wykazała, że sarkofag jest obciążony bardzo wysokim ryzykiem zawalenia się. Firma twierdzi, że całą strukturę utrzymuje tylko grawitacja.

Rozbiórka

Zgodnie z założeniami sarkofag zostanie rozebrany do 2023 roku, a prace związane z tym będą bardzo skomplikowane. Żeby móc dokonać rozbiórki trzeba będzie najpierw wzmocnić sarkofag, tak żeby uniknąć nagłego zawalenia. Zdjęte części zostaną wyczyszczone i wysłane do recyklingu lub zniszczenia.

Po rozebraniu sarkofagu pracownicy rozpoczną zadanie usuwania radioaktywnych odpadów, które wciąż pozostają w reaktorze nr 4. Proces ten będzie polegał na odkurzaniu radioaktywnych cząstek i usuwaniu mieszaniny "lawy", która powstała podczas zrzucania piasku, ołowiu i boru do płonącego reaktora.

Sarkofag

Sarkofag elektrowni jądrowej w Czarnobylu jest betonową powłoką ochronna reaktora jądrowego nr 4. Został zbudowany po katastrofie z 1986 roku, aby zabezpieczać atmosferę przed promieniowaniem jonizującym.

Do jego budowy użyto 400 tysięcy metrów sześciennych betonu i ponad 7 tysięcy ton stali. Jednak została ona wykonana w pośpiechu. Gdy robotnicy starali się powstrzymać szkody, nie doznając obrażeń, nie uszczelnili połączeń budynku. Pozostawili także otwory w sufitach, które pozwoliły na wnikanie wody i osadzanie się korozji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)