ycipk-jedhyh

Czarnobyl. Sterownia otwarta dla ludzi. Turyści spędzą w niej niecałe 5 minut

Pokój kontrolny, w którym rozpoczęła się katastrofa w Czarnobylu, nową atrakcją dla odwiedzających miejsce tragedii. Ze względu na ekstremalny poziom promieniowania w pomieszczeniu, turyści spędzą w nim maksymalnie pięć minut.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pokój kontrolny w Czarnobylu nową atrakcją turystyczną
Pokój kontrolny w Czarnobylu nową atrakcją turystyczną (Shutterstock.com)
ycipk-jedhyh

Po raz pierwszy od katastrofy w 1986 roku, pokój kontrolny w elektrowni jądrowej w Czarnobylu zostanie otwarty dla ludzi. Pomieszczenie pomimo ogromnego poziomu promieniowania stanie się nową atrakcją turystyczną.

Turyści spędzą w nim niecałe 5 minut

ycipk-jedhyh

Turyści zostaną wpuszczeni do pokoju kontrolnego pierwszy raz od pamiętnego wybuchu. Zanim wejdą do pomieszczenia, zostaną wyposażeni w specjalne maski, kombinezony antyradiacyjne oraz duże buty przemysłowe. Ze względu na śmiertelnie groźne promieniowanie, które jest o 40 tysięcy razy większe od normy, turyści będą mogli spędzić w pokoju maksymalnie pięć minut.

Coraz większe zainteresowanie Czarnobylem spowodowane jest ogromną popularnością serialu HBO, który przedstawił historię katastrofy elektrowni jądrowej.

- Seria HBO zwiększyła zainteresowanie Czarnobylem. Wszyscy chcą teraz zobaczyć więcej, a my zamierzamy zaspokoić ich apetyt – powiedział Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia

ycipk-jedhyh

Czytaj także: Czarnobyl. Dzieci z zakażonej strefy przyjechały do Szkocji

Po emisji miniserialu, miejsce katastrofy stało się jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów na całym świecie. W tym roku Czarnobyl odwiedziło już 85 tysięcy osób.

Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia projektuje 21 nowych tras turystycznych, aby zaspokoić rosnące zainteresowanie. Jedna z nich prowadzić będzie do sterowni Unit 4, w której zaczęła się wielka tragedia.

ycipk-jedhyh

Wypadek jądrowy w Czarnobylu miał miejsce 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych

Zobacz także: Czarnobyl nie jest najgorszy. Mapa radioaktywności nad Europą

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-jedhyh

ycipk-jedhyh
ycipk-jedhyh