ycipk-2mi575

Czarnobyl nie jest najgorszy. Mapa radioaktywności nad Europą

Wbrew powszechnym przekonaniom, najbardziej radioaktywnym miejscem w Europie nie jest Czarnobyl. Mapa promieniowania pokazuje nie tylko, czy istnieje zagrożenie dla zdrowia, ale i ujawnia, które państwa praktycznie nie obserwują przyjmowanych dawek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czarnobyl nie jest najgorszy. Jeden punkt wyróżnia się na mapie
Czarnobyl nie jest najgorszy. Jeden punkt wyróżnia się na mapie (https://remap.jrc.ec.europa.eu/)
ycipk-2mi575

Promieniowanie jonizujące to jedno z tych haseł, o których chcemy słyszeć jak najmniej. Niestety realia są inne. Katastrofy zdarzały się, zdarzają i nadal będą zdarzać. Ale czy jest się rzeczywiście czym martwić? Najlepszą odpowiedzią jest mapa przedstawiająca stacje pomiarowe promieniowania, przygotowana przez Unię Europejską.

Czarnobyl to największe zło? Promieniowanie prawie takie jak w Polsce

Mapę znajdziecie pod tym adresem. Jak widać, dawki promieniowania nawet w najbardziej zanieczyszczonych regionach Europy nie są zbyt wysokie. Najwyższą dawkę promieniowania przyjmują mieszkańcy południowej Białorusi, a szczególnie miasta Brahin. Biorąc pod uwagę niedużą odległość od Czarnobyla, prawdopodobnie to wciąż pozostałości po awarii reaktora w 1986 roku.

ycipk-2mi575

Mieszkańcy Brahin przyjmują około 600 nanosiwert na godzinę. To najwyższa dawka w Europie. Nawet czujniki umieszczone nad byłym reaktorem jądrowym w Czarnobylu pokazują jednak mniejsze promieniowanie - zaledwie 165 nSv/h. W Polsce najwyższą odnotowaną liczbą jest 128 nSv/h, wedle stacji pomiarowej w Sanoku.

Mapa stacji pomiarowych promieniowania jonizującego pokazuje jeszcze jedną ważną rzecz. Niewiele państw Europy naprawdę interesuje się pomiarami promieniowania. Najwięcej stacji znajduje się w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i w krajach Niderlandów. To zrozumiałe, ze względu na elektrownie atomowe tych państw.

Co innego Francja. To państwo posiada 21 elektrowni jądrowych i zaledwie około 850 stacji pomiarowych, umieszczonych bardzo blisko siebie. Dla porównania, w Niemczech jest ich blisko tysiąc więcej, a czujniki rozłożono dokładnie po terytorium całego państwa. Natomiast w Polsce mamy zaledwie 32 stacje pomiarowe.

ycipk-2mi575

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2mi575

ycipk-2mi575
ycipk-2mi575