Ćwiczenia nuklearne Rosjan. Planują ich jeszcze więcej
Federacja Rosyjska ogłosiła, że jest w trakcie prowadzenia ćwiczeń z udziałem mobilnych wyrzutni rakiet nuklearnych Jars – podaje portal Defense Romania. Rosjanie planują odbywać więcej podobnych ćwiczeń w przyszłości.
07.07.2024 13:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Defense Romania przypomina, że jeszcze w ubiegłym miesiącu Rosja i Białoruś przeprowadziły wspólne ćwiczenia z taktyczną bronią nuklearną. Wówczas była to odpowiedź na wyczucie przez Rosjan "zagrożenia ze strony zachodnich mocarstw". Choć Putin wyjaśnił wtedy, że nie istnieje potrzeba użycia broni nuklearnej, aby wygrać w Ukrainie, nie wyklucza zmian w strategii nuklearnej Federacji Rosyjskiej.
Rosyjska triada nuklearna
Wspomniana strategia nuklearna Rosjan jest natomiast wyjątkowa, bowiem opiera się o tzw. triadę nuklearną. Oznacza to, że arsenał Putina pozwala wystrzeliwać rakiety nuklearne z lądu, morza oraz z powietrza. Obecnie pełną triadę nuklearną utrzymuje tylko kilka mocarstw na całym świecie – USA, Chiny, Indie i wspomniana Federacja Rosyjska.
Na czym dokładnie mają polegać ćwiczenia wojskowe Rosjan z użyciem broni jądrowej? Wedle komunikatu rosyjskiego ministerstwa obrony, w ćwiczeniach będą uczestniczyć pociski Jars, które przelecą ponad 100 km i "przeprowadzą ćwiczenia kamuflażu i szybkiego rozmieszczania w co najmniej dwóch regionach". Przypomnijmy przy okazji, że wystrzeliwane teraz pociski RS-24 Jars doznały awarii podczas ćwiczeń w ubiegłym roku. Wówczas rakieta po opuszczeniu kosmodromu zboczyła z celu w trakcie lotu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosjanie ćwiczą strzelanie pociskami Jars
Wspomniane pociski balistyczne RS-24 mają stosunkowo krótką historię. To broń, która po raz pierwszy została wystrzelona w maju 2007 r., natomiast do służby wcielono ją trzy lata później, w 2010 r., i zgodnie z planem Federacji Rosyjskiej będzie wykorzystywana do roku 2050.
Jars to międzykontynentalny rosyjski pocisk balistyczny na paliwo stałe (ICBM), który jest przystosowany do przenoszenia maksymalnie sześciu niezależnych głowic atomowych (MIRV) o mocy do 300 kt każda. Zasięg RS-24 Jars określa się na 11 tys. km, co oznacza, że może razić w zasadzie niemal każde miejsce na świecie. Nośnik wyrzutni Jarsów stanowią pojazdy MZKT-79221, które rozpędzają się do prędkości 45 km/h i mogą pokonać jednorazowo 500 km.
Zaś w kontekście samych pocisków RS-24 Jars, ich długość sięga ok. 18 m oraz 23 m z głowicą. Jednocześnie średnica tej międzykontynentalnej amunicji o wadze startowej 46 t mierzy niecałe 1,9 m. Za dokładność ostrzału odpowiada połączenie naprowadzania bezwładnościowego oraz GLONASS. Celność w mierze CEP rakiety RS-24 Jars określa się natomiast na 250 m.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski