COVID namieszał w relacjach społecznych. Zwłaszcza wśród młodych
Jak wynika z badania zorganizowanego przez brytyjskich badaczy, nawet 1/5 osób doznała uszczerbku w swoim życiu osobistym, w związku z pandemią. Pojawiły się jednak także pozytywne informacje.
19.08.2021 18:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pracownicy University College London przygotowali największy w Wielkiej Brytanii raport dotyczący samopoczucia i zdrowia psychicznego dorosłych w czasie lockdwonu. Obserwacje i ankiety były prowadzone na przestrzeni 72 tygodni i objęły 70 tys. osób.
Szczególnie interesujące okazały się wnioski dotyczące relacji międzyludzkich. Aż 35% dorosłych w wieku 18-29 zgłosiło rozpad swojego związku, a kolejne 25% przyznała się do wyraźnego pogorszenia stosunków z partnerem lub partnerką. Jednak istnieje też druga strona medalu. Aż 46% młodych dorosłych stwierdziła, że ich związek w ciągu ostatniego roku... zyskał na jakości.
Statystyki mocno różnią się w pozostałych grupach wiekowych. Co do zasady starsi rzadziej się rozstawali i skarżyli na kryzys, ale znacznie mniej pośród nich było też skłonnych uznać rok pandemii za lepszy dla ich związku. W przypadku osób w przedziale 30-59 zadowoleni stanowili 27%, a wśród seniorów 21% ogółu.
Główna autorka badania – Elise Paul z Instytutu Epidemiologii i Zdrowia UCL – skomentowała wyniki w sposób następujący: "Nasz raport pokazuje mieszany wpływ pandemii COVID-19 i obostrzeń na relacje z innymi ludźmi. Młodsi dorośli zgłaszający lepsze relacje ze współmałżonkiem lub partnerem mogą odnosić korzyści z urlopu lub pracy zdalnej, co pozwala na spędzanie czasu razem. Z drugiej strony stres związany z pandemią, która uniemożliwiała ludziom kontakt z osobami spoza gospodarstwa domowego, mógł przyczynić się do zerwania innych relacji, zwłaszcza ze znajomymi mieszkającymi dalej".
Uczona wskazuje też na powód różnic między grupami wiekowymi: "Szczególnie osoby starsze, które były mniej narażone na obawy związane z utratą pracy i finansami, również rzadziej zgłaszały rozpady związku. Pokazuje to nieproporcjonalny wpływ pandemii na tych, których życie zmieniło się najbardziej, czy to przez ograniczenie aktywnego życia społecznego, czy przez niepewność zatrudnienia".
Więcej informacji znajdziesz w źródle: J. Hawkes, A fifth of people report a complete relationship breakdown in the past year, UCL.