COVID-19 rozwija się u pacjentów zainfekowanych innymi wirusami. Nowe wyniki badań

COVID-19 rozwija się u pacjentów zainfekowanych innymi wirusami. Nowe wyniki badań

COVID-19 rozwija się u pacjentów zainfekowanych innymi wirusami. Nowe wyniki badań
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
01.04.2020 10:35

Koronawirus z Wuhan jest groźny przede wszystkim dla osób o obniżonej odporności. Jednak jak wynika z najnowszych badań, COVID-19 rozwija się u pacjentów, u których rozwijają się również inne infekcje dróg oddechowych wywoływane przez wirusy.

Wstępne badania przeprowadzone przez zespół profesora Iana Browna ze Stanford School of Medicine potwierdzają, że u 20 proc. pacjentów, u których rozwinęło się COVID-19, doszło również do zainfekowania innymi wirusami atakującymi układ oddechowy.

- Obecnie, jeśli test wykaże u pacjenta innego wirusa układu oddechowego, to uważamy, że nie choruje na COVID-19. Jednak, biorąc pod uwagę odsetek współistniejących infekcji w badanej próbce, założenie takie jest niesłuszne - przyznał profesor Nigam Shah biorący udział w badaniach.

Z kolei profesor Brown zauważa, że jeśli pacjent zgłosi się do szpitala z objawami COVID-19, wstępne testy przeprowadzone przez lekarzy mogą potwierdzić obecność grypy lub zakażenie rotawirusem. W takim przypadku pacjent zostaje wypisany do domu, mimo że w organizmie może pozostawać niewyryty koronawirus SARS-CoV-2.

- Szpitale nie mają nieograniczonego dostępu do testów. W niektórych przypadkach pacjent z objawami ze strony układu oddechowego może być najpierw testowany pod kątem innego wirusa niż SARS-CoV-2 - przyznaje Brown. - Jeśli wówczas okaże się, że pacjent jest zarażony grypą, czy innym wirusem, może zostać wypisany do domu, a lekarz uzna, że to właśnie ten wykryty wirus wywołał objawy.

Dane był analizowane na podstawie próbek pobranych od 562 pacjentów z Stanford Health Care, których poddano testom pod kątem SARS-CoV-2 oraz innym, powszechnie występującym wirusom m.in. grypa typu A i B, RSV, rinowirus, adenowirus i różne wirusy wywołujące zapalenie płuc.

Na COVID-19 chorowało 49 osób z tej grupy, a wśród 22 proc. z nich stwierdzono również infekcję wywołaną innym wirusem. Inne wirusy wykryto też u 127 innych pacjentów. Spośród nich 8,7 proc. było też nosicielami SARS-CoV-2.

Przypominamy, że w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, z dniem 1 kwietnia wchodzą w życie nowe obostrzenia, o których przeczytacie tutaj. Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)