Coś się dzieje wewnątrz Ziemi. Naukowcy mają pewność

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) potwierdzili, że znajdujące się wewnątrz Ziemi jądro zmniejszyło swoją prędkość. Oznacza to, że wewnętrzne jądro cofa się w stosunku do powierzchni planety.

Naukowcy odtworzyli warunki, które pozwoliły dokładniej zbadać jądro Ziemi
Naukowcy odtworzyli warunki, które pozwoliły dokładniej zbadać jądro Ziemi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Norbert Garbarek

Uczeni z całego świata od przynajmniej 20 lat dyskutują nad nurtującym ich tematem ruchu wewnętrznego jądra Ziemi. Niektóre ustalenia sugerowały wcześniej, że porusza się ono szybciej od powierzchni planety. Teraz natomiast uczeni z USC odrzucają tę tezę – a wyniki swoich badań publikują w czasopiśmie "Nature". Wynika z nich, że prędkość jądra ziemi od ponad dekady zmniejsza się.

Naukowcy byli zdumieni nowym odkryciem

– Kiedy pierwszy raz zobaczyłem sejsmogramy, które wskazywały na te zmiany, byłem zdumiony – mówił John Vidale, profesor zajmujący się naukami o Ziemi z USC. – Kiedy jednak znaleźliśmy dwa tuziny kolejnych obserwacji sygnalizujących ten sam wzór, wynik był nieunikniony – kontynuował.

Nowe badania z USA mają dostarczać najbardziej przekonujących ustaleń. Wynika z nich, że wewnętrzne jądro Ziemi zwolniło po raz pierwszy od dziesięcioleci – czytamy na portalu uczelni USC.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jądro wewnętrzne Ziemi cofa się względem powierzchni planety

Wspomniane jądro, które jest obiektem zainteresowań uczonych zajmujących się nauką o Ziemi, to żelazno-niklowa kula otoczona rdzeniem z ciekłego żelaza i niklu. Ma ono wielkość porównywalną z Księżycem i znajduje się w odległości ponad 8 tys. km w głąb Ziemi. W żaden sposób nie można go obejrzeć, wobec czego stanowi on tak dużą niewiadomą dla naukowców. Ci muszą posiłkować się wyłącznie danymi związanymi z falami sejsmicznymi powstałymi podczas trzęsień ziemi, aby stworzyć symulację ruchów jądra wewnętrznego.

W najnowszych badaniach przeprowadzonych przez USC wykorzystano właśnie dane dotyczące kształtów fal i powtarzających się trzęsień, aby lepiej poznać to, co znajduje się głęboko w środku Ziemi. Naukowcy zebrali dane z m.in. 121 trzęsień ziemi występujących w latach 1991-2023. Wzięli też pod uwagę dane pochodzące z sowieckich testów nuklearnych w latach 1971-974.

Jądro Ziemi zwalnia względem zewnętrznej warstwy - ilustracja poglądowa
Jądro Ziemi zwalnia względem zewnętrznej warstwy - ilustracja poglądowa© Licencjodawca

Na tej podstawie ustalono, że zmniejszenie prędkości ruchu jądra wewnętrznego było spowodowane wirowaniem otaczającego go zewnętrznego jądra z ciekłym żelazem – czytamy. Jak natomiast wiedza o tym, że ruch wewnątrz Ziemi spowolnił wpływa na powierzchnię Ziemi i ludzkość?

Vidale odpowiedział, że cofanie się wewnętrznego jądra może wpłynąć na długość dnia. Nie będzie to jednak różnica zauważalna. – Bardzo trudno będzie to zauważyć. Mowa o zmianie rzędu jednej tysięcznej sekundy – wyjaśnia profesor. Dodaje jednak, że "taniec wewnętrznego jądra może być jeszcze bardziej żywy, niż dotychczas sądziliśmy".

W związku z tym naukowcy z USC zapowiedzieli, że nie przestają badać jądra wewnętrznego Ziemi i planują przeprowadzić jeszcze bardziej szczegółowe obserwacje, które pozwolą określić trajektorie jądra. To pozwoli dokładnie określić, dlaczego zewnętrzna powierzchnia naszej planety przemieszcza się obecnie szybciej od jądra.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

wiadomościnaukaciekawostki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)