Coś dziwnego dotarło do Marsa. Zmieniło jego atmosferę

Coś dziwnego dotarło do Marsa. Zmieniło jego atmosferę

Słońce za Marsem
Słońce za Marsem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Wojciech Kulik
14.12.2023 13:10, aktualizacja: 14.12.2023 21:51

Niezwykle rzadki superwiatr przeleciał przez Układ Słoneczny i dotarłszy do Marsa, zniekształcił jego atmosferę. Krążąca wokół Czerwonej Planety sonda zarejestrowała jej dosłowny "wystrzał".

Wiatr słoneczny w naszym układzie planetarnym co do zasady ma stałe nasilenie. Cząsteczki w sposób ciągły wydobywają się z naszej gwiazdy centralnej i rozchodzą się we wszystkich kierunkach, docierając do kolejnych planet. Im większy dystans, tym tworzące się w ten sposób ciśnienie jest słabsze. Czasem jednak dochodzi do anomalii.

Anomalia zniekształciła atmosferę Marsa

I właśnie z taką anomalią mieliśmy do czynienia w grudniu 2022 r. Swoisty "superwiatr" został zarejestrowany przez sondę MAVEN, która krąży wokół Marsa. Najpierw gęstość cząstek była niezwykle duża, później zaś spadła stukrotnie, a ciśnienie wiatru słonecznego zmalało dziesięciokrotnie. Efektem była więc "pustka", która przyniosła niecodzienną reakcję Czerwonej Planety.

Wizualizacja anomalii z sondy MAVEN
Wizualizacja anomalii z sondy MAVEN© NASA’s Goddard Space Flight Center

Zmniejszenie ciśnienia sprawiło, że atmosfera Marsa niejako uwolniła się z "uścisku", co pozwoliło jej rozszerzyć swój zasięg. Jonosfera wraz z polem magnetycznym zwiększyła się trzykrotnie – mówimy tu o rozszerzeniu mierzonym w tysiącach kilometrów. Równocześnie zauważono "uspokojenie się" atmosfery wokół Czerwonej Planety. Wynikami podzielono się na łamach serwisu NASA Science – Mars Exploration.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowcy zwracają uwagę na to, że tego typu zdarzenie jest niezwykle rzadkie. Jego zbadanie może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytania o to, jak ciała niebieskie mogą zachowywać się w innych układach planetarnych, dlaczego Mars traci swoją atmosferę i jak Czerwona Planeta wyglądałaby, gdyby krążyła wokół mniej wietrznej gwiazdy niż Słońce.

Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)