Coś dzieje się w pobliżu Ukrainy. Zarejestrowały to satelity
Zdjęcia satelitarne uchwyciły na Białorusi konstrukcję, która przypomina tymczasowy most pontonowy. Z obrazów wynika, że zbudowano ją na rzece Prypeć, na odcinku położonym ok. 4 km od granicy z Ukrainą.
21.02.2022 | aktual.: 21.02.2022 14:56
Tajemnicza konstrukcja jest widoczna na zdjęciach dostarczonych przez Planet Labs, amerykańską firmę, która codziennie obrazuje Ziemię za pomocą swoich miniaturowych satelitów.
Rosyjskie mosty pontonowe
Analiza fotografii wykonanych nad Prypecią sugeruje, że pomiędzy 14 a 15 lutego zbudowano tutaj wojskowy most pontonowy (jest to tymczasowa konstrukcja, która opiera się na połączonych barkach, łodziach czy pontonach). Ujęcie z 13 lutego pokazuje natomiast, że wcześniej wykonano w tym miejscu odpowiednie działania, aby oczyścić teren po obu stronach rzeki.
Jak zauważa serwis The War Zone, zarejestrowany przez satelity odcinek Prypeci znajduje się niedaleko Strefy Wykluczenia na Ukrainie, tj. obszaru, który w 1986 r. został poważnie skażony w wyniku katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Nie wiadomo, czy tymczasowy most nadal znajduje się na rzece. Według The War Zone konstrukcja mogła zostać wzniesiona przez siły rosyjskie we współpracy z jednostkami białoruskimi.
Rozdzielczość obrazów dostarczonych przez Planet Labs jest zbyt niska, aby dokładnie określić rodzaj mostu. Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości od innego dostawcy, firmy Maxar Technologies wskazują jednak, że mamy do czynienia z mostem pontonowym z serii PMP-M. Konstrukcja stanowi zmodernizowaną wersję zestawu (parku pontonowego) PMP, który został stworzony w ZSRR podczas II wojny światowej.
Unowocześniony system różni się od swojego poprzednika prostym pokładem ramp i zestawem desek hydrodynamicznych Saweliew. PMP umożliwia przeprawę przez odcinek o długości nawet do 390 m, a jego nośność wynosi 60 ton. Składa się z 32 pontonów rzecznych, 12 łodzi pomostowych i czterech pontonów brzegowych.
The War Zone wskazuje, że w ostatnich tygodniach w mediach społecznościowych pojawiły filmy i zdjęcia pokazujące siły rosyjskie korzystające z PMP, a także z systemów mostowych TMM-3. Zarówno PMP, jak i TMM-3 składają się ze znormalizowanych sekcji, które można ze sobą łączyć, tworząc kompletne mosty o różnej długości.
Druga z opisywanych konstrukcji to ciężki, zmechanizowany system opracowany w latach 70. przez ZSRR. Podobnie jak PMP, ma on nośność do 60 ton. Dzięki TMM-3 możliwe jest pokonanie przeszkód o długości do 40 metrów i głębokości do trzech metrów.