Cortana od Microsoftu już oficjalnie

Cortana od Microsoftu już oficjalnie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

03.04.2014 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tak jak wcześniej przewidywano, gwiazdą rozpoczętej wczoraj konferencji Microsoft Build Developer Conference została Cortana.

Podczas pierwszego dnia konferencji Build, Microsoft, postanowił oficjalnie zaprezentować między innymi własną odpowiedź na Siri czy Google Now, czyli Cortanę. Zainspirowana przez postać sztucznej inteligencji z serii gier Halo Cortana, pojawi się w aktualizacji Windows Phone do wersji 8.1 i, podobnie jak konkurencja, rozumieć będzie mowę naturalną, choć można się z nią też będzie porozumiewać za pomocą klawiatury. Podobnie jak Siri, ma mieć też własną osobowość, a nawet poczucie humoru.

Swoje informacje Cortana czerpać ma z trzech źródeł. Pierwszym z nich oczywiście będą nasze prywatne dane, choć istnieje możliwość ograniczenia Cortanie dostępu do tych danych, którymi użytkownik nie chce dzielić się z wirtualną asystentką. Jeśli jednak to nam nie przeszkadza, Cortana może przeglądać nasze maile, SMS-y oraz inne dane zapisane na telefonie, by na tej podstawie zbudować sobie bazę danych na temat naszych przyzwyczajeń, zachowań i zainteresowań. Użytkownik będzie miał możliwość edycji zdobytych w ten sposób danych, więc jeśli oprogramowanie popełni błąd i przykładowo nie rozpozna adresu naszego biura, będzie można tę informacje wprowadzić ręcznie.

Drugim źródłem danych będzie dla Cortany oczywiście Bing, do którego zwróci się ona za każdym razem, gdy będziemy poszukiwali nowych informacji. Dzięki partnerom Microsoftu takim jak TripAdvisor czy Foursquare, Cortana zdobędzie także informacje pozostawione przez nas w tych partnerskich aplikacjach.

Ostatnim źródłem Cortany są zewnętrzne aplikacje, których deweloperzy zdecydowali się skorzystać otwartego API, przygotowanego przez Microsoft. Już dziś z tej możliwości korzysta między innymi Skype, Facebook i Twitter.

Cortana będzie wywoływana za pomocą przycisku lupy, zastępując całkowicie dotychczasową wyszukiwarkę. Będzie też można wywołać ją za pomocą odpowiedniego „kafla”, na którym prezentowane będą najważniejsze, jej zdaniem, informacje. Za pośrednictwem Cortany będzie też można obsługiwać poszczególne aplikacje. Po usłyszeniu komendy Cortana włączy odpowiednią aplikację i wykona nasze polecenie. Ciekawie wyglądają także przypomnienia, które w przypadku wirtualnej asystentki Microsoftu przypisać będzie można do poszczególnych osób, dzięki czemu Cortana wyświetli przypomnienie na przykład podczas następnej interakcji z daną osobą.

Na początku marca pojawiły się także informacje, że już w dniu premiery Windowsa Phone 8.1 (Nokia Lumia 930. pierwszy smartfon wyposażony fabrycznie w system Windows Phone 8.1 ma pojawić się w czerwcu), Cortana obsługiwać będzie język polski. Wczorajsze wystąpienie przedstawiciela Microsoftu nie potwierdziło tych plotek, ale też im nie zaprzeczyło.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Geralt doczeka się hollywoodzkiej adaptacji

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także