Trwa ładowanie...
d34mvxs

Co tam Pendolino. Chiński pociąg rozpędza się do 350 km/h bez maszynisty

Kiedy polskie pociągi mają problem, by rozpędzić się do ponad 200 km/h, Chińczycy na tory wprowadzają takie, które bez maszynisty osiągają znacznie większe prędkości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska wciąż czeka na superszybkie pociągi
Polska wciąż czeka na superszybkie pociągi (WP.PL)
d34mvxs

Pociąg powstały z myślą o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które w Chinach odbędą się w 2022 roku, kursuje między Pekinem a Zhangjiakou. Według Chińczyków to pierwszy autonomiczny pociąg osiągający tak duże prędkości - do 350 km/h.

Dzięki temu podróż trwa raptem 47 minut, zamiast standardowych trzech godzin. Pociąg zatrzymuje się w sumie na dziesięciu stacjach.

Maszyna nie tylko pędzi bez maszynisty (choć ten w razie potrzeby jest na pokładzie) z zawrotną prędkością. Wykorzystuje również sieć 5G, posiada inteligentne oświetlenie i jest naszpikowana czujnikami zbierającymi dane związane z podróżą. Na dodatek każdy pasażer dysponuje własnym dotykowym ekranem.

d34mvxs

Zobacz też: PKP opóźnia przyspieszenie pociągów. 200 km/h dopiero w 2020 roku

Podróż "inteligentnym" pociągiem jest droższa niż w przypadku "normalnego" kursu - bilet kosztuje w przeliczeniu na złotówki niecałe 150 zł.

Jeżeli chodzi o kolej, Chińczycy przyzwyczajają nas do olbrzymich prędkości. Latem zaprezentowano prototyp nowej kolei magnetycznej, która będzie mogła rozpędzać się do ponad 600 km/h. Dzięki temu podróż pociągiem z Pekinu do Szanghaju zajmie ok. 3.5 godzin. Masowa produkcja ma ruszyć w 2021 roku.

A w Polsce Pendolino w tym roku wreszcie osiągnie prędkość… 200 km/h. O ile nie będzie kolejnego opóźnienia.

d34mvxs

Podziel się opinią

Share
d34mvxs
d34mvxs
Więcej tematów