Trwa ładowanie...
d17qdpo

Chiny testują najszybszy pociąg świata - rozpędza się do ponad 600 km/h

W Chinach zaprezentowano prototyp nowej kolei magnetycznej, która będzie mogła rozpędzać się do ponad 600 km/h. Niedługo mają rozpocząć się testy, a masowa produkcja pociągów ma wystartować już w 2021 roku. Podróż pociągiem z Pekinu do Szanghaju zajęłaby niemal tyle samo czasu, co samolotem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chiny testują najszybszą kolej na świecie
Chiny testują najszybszą kolej na świecie (CRCC)
d17qdpo

Chiny są światowym liderem, jeśli chodzi o opracowywanie środków transportu, a nowo zaprezentowany pociąg kolei magnetycznej robi ogromne wrażenie. Ma rozpędzać się do nieco ponad 600 km/h, co uczyni go najszybszym pociągiem na świecie. Dzięki temu podróż z Pekinu do Szanghaju może zająć około 3,5 godziny, co w porównaniu z samolotem (podróż zajmuje ok. 4,5 godziny) wygląda bardzo korzystnie.

Tak duże prędkości pociąg będzie mógł osiągać, ponieważ zastosowano przy jego konstrukcji technologię magnetyczną. Pociąg porusza się na magnetycznie zasilanej poduszce powietrznej, zamiast na kołach, które miałyby bezpośredni kontakt z torami i spowalniałyby ruch. Na razie pociąg jest w fazie testów, ale masowa produkcja ma ruszyć w 2021 roku.

Już teraz w Chinach jeździ najszybsza kolej świata, która łączy lotnisko pod Szanghajem z centrum miasta. Pociąg porusza się z prędkością 431 km/h po 30 km trasie. W tym wyścigu konkuruje również Japonia, której prototypowy pociąg osiągnął prędkość 603 km/h. Kraj ten buduje również szybką kolej łączącą Tokio i Nagoyę - prędkość jaką będą osiągać pociągi to ok. 505 km/h.

d17qdpo

300 km/h pociągiem w Polsce za kilka lat. Ich pomysł podoba się Elonowi Muskowi

d17qdpo

Podziel się opinią

Share
d17qdpo
d17qdpo
Więcej tematów