Co się stanie, jeśli nie zarejestruję swojego numeru na kartę?

Co się stanie, jeśli nie zarejestruję swojego numeru na kartę?
Źródło zdjęć: © LG

29.06.2016 11:10, aktual.: 12.07.2016 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zgodnie z zapisami ustawy antyterrorystycznej wszystkie numery telefonów w Polsce muszą zostać zarejestrowane. Oznacza to, że każdy numer telefonu powinien mieć przypisanego właściciela. Z punktu widzenia użytkownika niewiele się zmienia - nie generuje to dodatkowych kosztów, nie zmienia warunków taryfy, nie tracimy też dotychczasowych przywilejów, które dał nam nasz operator. Co się jednak stanie, gdy nie dokonamy rejestracji? Najdotkliwszą konsekwencją będzie utrata możliwości odbierania i wykonywania połączeń.

Ustawodawca przewidział dość długi czas na dokonanie rejestracji –. musimy to zrobić do końca stycznia 2017. To dobra wiadomość, bo Polacy nie muszą gremialnie ruszyć do salonów, co skutkowałoby sporymi kolejkami. Im wcześniej to jednak zrobimy, tym lepiej. Wszyscy dobrze wiedzą, co się dzieje w urzędach skarbowych w ostatnim dniu składania rocznych rozliczeń PIT. Podobnie może być w przypadku kart SIM, kiedy to zapominalscy ruszą do operatorów w ostatnich dniach. Do tego operatorzy skutecznie kuszą promocjami i to właśnie teraz możemy dostać specjalne bonusy za zarejestrowanie swojego numeru. Przykładowo, Orange zaoferuje nam aż 1000 minut do wszystkich sieci i 10 GB internetu, jeśli zarejestrujemy swój numer do 18 sierpnia – warto skorzystać, bo to całkiem dobra oferta.

Konsekwencje braku rejestracji numeru na kartę

Jeśli nie zarejestrujemy swojego numeru u operatora, nasza karta zostanie zdezaktywowana z końcem stycznia 2017. Konsekwencją tego będzie brak możliwości wykonywania i odbierania połączeń, dzielenia się wiadomościami SMS i brak dostępu do internetu. Telefon, tablet czy też smartfon po prostu będzie działał tak, jakby nie było w nim żadnej karty.

Nie grożą nam natomiast konsekwencje prawne –. jeśli macie gdzieś w szafie stare, nieużywane karty SIM, to nie musicie nic z nimi robić. Nie spotka was za to żadna grzywna lub kara administracyjna.

Posiadacze niezarejestrowanych kart muszą się także liczyć z niedogodnościami już przed upływem okresu przejściowego. Jeśli niezarejestrowana karta zostanie skradziona lub ulegnie uszkodzeniu, to nie wyrobimy jej duplikatu. Nikt nam nie uwierzy, że to my jesteśmy prawowitymi właścicielami danego numeru.

Tracimy również dostęp do bilingów i szczegółowych rachunków, a także do internetowych biur obsługi, w których możemy samodzielnie zmienić zdecydowaną większość parametrów naszej oferty –. np. zmienić, dokupić lub zrezygnować z pakietów minut albo transferu.

Podczas kontaktu z operatorem posiadacze niezarejestrowanych kart SIM przechodzą bardziej skomplikowany i czasochłonny proces identyfikacji. Często jest również tak, że zarejestrowane numery mają pierwszeństwo w obsłudze.

Artykuł powstał we współpracy z Orange

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie