Cloud computing według Microsoft: Azure

Firma Microsoft rozwija swoją wizję usług cloud computing. Podczas trwającej właśnie konferencji Professional Developers Conference udostępniono platformę Windows Azure.

Cloud computing według Microsoft: Azure
Źródło zdjęć: © Microsoft

Windows Azure oraz SQL Azure to kluczowe elementy strategii Microsoft w zakresie usług cloud computing.

„Klienci domagają się swobody wyboru oraz elastyczności w tworzeniu i wdrażaniu aplikacji”. – powiedział Ray Ozzie, główny architekt oprogramowania w firmie MIcrosoft. – „Wkraczamy w erę rozwiązań, z których korzystają użytkownicy komputerów PC, telefonów oraz Internetu, dostarczanych z centrów danych nazywanych jako chmury prywatne i chmury publiczne. Platformy Windows Azure i SQL Azure, zbudowane specjalnie pod kątem ery cloud computing, zapewnią twórcom oprogramowania wszystko, czego potrzeba do tworzenia doskonałych aplikacji oraz prowadzenia zyskownej działalności”.

Firmowa wizja „trzech ekranów i chmury”. zakłada, że aplikacje dostarczane do komputerów PC, telefonów Windows phone oraz telewizorów wyglądają tak samo i są połączone usługami cloud computing. Takie podejście wynika z aktualnego trendu na rynku promującego rozwiązania hybrydowe, czyli kombinacji usług online z oprogramowaniem instalowanym lokalnie. Podczas konferencji PDC omówiono także model tworzenia zaawansowanych aplikacji nowej generacji dla firm i konsumentów z wykorzystaniem narzędzi oraz technologii Microsoft. Zademonstrowano też wsparcie klientów i partnerów dla platformy programistycznej, pokazując rozwiązania firm Seesmic, WordPress i Cheezburger Network.

Obraz

Usługi rynkowe i informacyjne dla twórców oprogramowania oraz partnerów Podczas PDC Microsoft przedstawił także nowe wcielenie Microsoft Pinpoint, internetowego rynku, na którym partnerzy firmy mogą promować i sprzedawać swoje aplikacje. Microsoft wprowadził też nową usługę informacyjno-brokerską o nazwie kodowej „Dallas”, zbudowaną w całości na platformie Windows Azure i dostępną za pośrednictwem PinPoint. „Dallas”. zapewnia programistom i użytkownikom dostęp do komercyjnych oraz referencyjnych zbiorów danych i treści na dowolnej platformie i obecnie udostępnia zbiory danych Associated Press, Citysearch, ESRI, NAVTEQ, DATA.gov, First American, infoUSA, NASA, National Geographic Topo!, RiskMetrics Group, Organizacji Narodów Zjednoczonych, WaveMarket, Weather Central i wiele innych. Od dziś usługa „Dallas” jest dostępna w ograniczonej wersji CTP (Community Technology Preview).

Platforma następnej generacji
Microsoft przedstawił także firmową strategię oraz plany rozszerzenia platformy i modelu programistycznego Windows na internetową „chmurę”. Pozwoli to programistom używać znajomych narzędzi i technologii .NET Framework oraz Visual Studio, a także narzędzi firm trzecich, takich jak Eclipse, do tworzenia i sprzedawania aplikacji, które działają w serwerze i jako usługi w chmurze.

„Microsoft zmierza w kierunku wspólnej platformy programistycznej dla serwerów i usług”. – powiedział Bob Muglia, dyrektor generalny działu serwerów i narzędzi w firmie Microsoft. – „W przyszłości umiejętności programistyczne, narzędzia oraz inwestycje technologiczne będą miały zastosowanie zarówno w chmurze prywatnej, jak i publicznej”.

Konferencja PDC jest także okazją do omówienia kluczowych inwestycji, które umożliwią programistom przenoszenie aplikacji do chmur prywatnych, hostowanych i publicznych, wzbogacanie ich o dodatkowe usługi oraz przekształcanie ich w celu wykorzystania wszystkich możliwości unikatowych dla modelu cloud computing.

„Chcemy zapewnić klientom niezawodne i elastyczne środowisko, które umożliwi im zbadanie wszystkich dostępnych opcji, zanim zdecydują się na zakup pojazdu”. – powiedział Justin Yaros, wiceprezes ds. projektowania i tworzenia produktów oraz dyrektor generalny Kelley Blue Book. – „Dzięki platformie Windows Azure możemy stworzyć optymalne środowisko dla klientów szukających pojazdów, dostarczając im aktualnych informacji niezbędnych do podjęcia racjonalnej decyzji o zakupie bez względu na to, czy w danym momencie z witryny korzysta 10 czy 10 000 osób”.

Jako część tych kluczowych inwestycji Microsoft dostarcza Windows Server AppFabric Beta 1. zbiór zintegrowanych, lokalnych usług aplikacyjnych wyższego poziomu, które umożliwiają programistom łatwiejsze wdrażanie aplikacji serwerowo-chmurowych. AppFabric łączy technologie hostingu i buforowania (poprzednio znane pod nazwami kodowymi „Dublin” i „Velocity”) z usługami Windows Azure AppFabric Service Bus oraz Windows Azure AppFabric Access (poprzednio określanymi mianem .NET Services). Kombinacja tych technologii zapewnia spójny zbiór usług aplikacyjnych, które rozszerzają platformy Windows Server i Windows Azure o wspólny, skalowalny fundament do uruchamiania aplikacji .NET. Windows Server AppFabric Beta 1 można obecnie pobrać pod adresem http://msdn.microsoft.com/AppFabric, a ostateczna wersja ma być dostępna w 2010 roku. Wersja CTP Windows Azuire AppFabric pojawi się w 2010 roku.

Microsoft ogłosił też plany zaoferowania obsługi maszyn wirtualnych Windows Server na platformie Windows Azure. Umożliwi to klientom łatwiejsze przenoszenie istniejących aplikacji między rozwiązaniami lokalnymi i chmurowymi. Dodatkowo firma zapowiedziała także wersję RTM rozwiązania Windows Identity Foundation, które umożliwia programistom zapewnienie bezpieczniejszego, uproszczonego dostępu do aplikacji chmurowych i lokalnych z wykorzystaniem otwartych stwierdzeń opartych na tożsamości.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)