Chiny wysyłają liczne siły w okolice Tajwanu. Dzieje się coś poważnego

Xi’an H-6
Xi’an H-6
Źródło zdjęć: © ChAL-W

20.06.2021 17:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chiny wysyłają samoloty wojskowe w okolice Tajwanu. Tak wiele jednostek nigdy wcześniej nie wyruszyło jednocześnie. W odpowiedzi na chińskie działania Tajwan nakazał przygotowanie systemów obrony powietrznej.

Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu poinformowało, że we wtorek (15 czerwca) 28 samolotów Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wleciało do tajwańskiej strefy powietrznej. Wśród nich zidentyfikowano myśliwce i bombowce zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Wszystkie jednostki latały w sześciu odrębnych grupach. 

Tajwan poinformował, że poszczególne grupy składały się z 14 wielozadaniowych samolotów szturmowych Shenyang J-16, sześciu J-11 i 4 bombowców Xi’an H-6. Pozostałe jednostki stanowiły samoloty do walki elektronicznej, zwalczania okrętów podwodnych i samoloty zwiadowcze. Co najmniej trzy z tych grup przeleciało nad zachodni Pacyfik przez kanał Bashi, na południe od Tajwanu, po czym zawróciło.

Tajwan jeszcze w 2020 roku oskarżył Chiny o wykonywanie prawie 3000 manewrów powietrznych w ich strefie powietrznej. Pekin z kolei twierdzi, że ostatni przelot był odpowiedzią na "zmowę pomiędzy Tajwanem a siłami zagranicznymi". 

Przeloty miały miejsce tego samego dnia, w którym US Navy poinformowała, że ​​grupa przewoźników kierowana przez lotniskowiec Ronald Reagan weszła na Morze Południowochińskie przez kanał Bashi. Powołując się na rzecznika grupy przewoźników, Reuters poinformował, że marynarka wojenna nie miała żadnych interakcji z chińskimi samolotami.

Już wcześniej zdarzało się, że chińskie siły powietrzne wykonywały manewry w tym samym czasie, co wojsko USA. The Wall Street Journal donosił w lutym br., że w czasie jednego z takich incydentów przeprowadzono "symulowany atak" na grupę Theodore Roosevelt Carrier Strike Group. Tajwan zwraca uwagę, że aktywność Chin staje się coraz bardziej "złożona i wyrafinowana". Władze obawiają się konfliktu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (296)
Zobacz także