Chiny wypuściły tajemniczy obiekt w kosmosie. To kolejny taki na orbicie
Chiński samolot "Shenlong" (pol. "Boski Smok") to maszyna będąca odpowiednikiem amerykańskiego bezzałogowego wahadłowca kosmicznego Boeing X-37, która od co najmniej 168 dni krąży na orbicie. Jak donosi Space.com, eksperci zauważyli, że samolot podczas swojej trzeciej misji wypuścił na orbitę kolejny niezidentyfikowany obiekt.
04.06.2024 | aktual.: 04.06.2024 16:26
Obecna misja chińskiego samolotu kosmicznego "Shenlong" rozpoczęła się 14 grudnia 2023 r. Maszyna została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną przy pomocy rakiety Long March 2F z Centrum Startów Satelitarnych Jiuquan na pustyni Gobi. Od tego momentu krąży po orbicie. Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych zauważyły, że 24 maja samolot wystrzelił tajemniczy obiekt, sklasyfikowany jako 59884 (oznaczenie międzynarodowe 2023-195G).
Chińskie obiekty na orbicie pozostają sporą zagadką
Jonathan McDowell, astrofizyk z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics napisał na platformie X, że tajemniczy ładunek "może być obiektem podsatelitarnym lub elementem sprzętu wyrzuconym przed zakończeniem misji i deorbitacją (podobny efekt miał miejsce podczas pierwszego lotu samolotu kosmicznego). Ciekawie będzie zobaczyć, czy samolot wkrótce wykona manewry lub wyląduje".
Space.com zwraca natomiast uwagę, że alternatywnym wyjaśnieniem może być wypuszczenie obiektu służącego do testowania różnych manewrów "Shenlonga". Tak jak miało to miejsce podczas drugiej kosmicznej misji "Boskiego Smoka". Serwis przypomina też, że chiński samolot kosmiczny już wcześniej dostarczał tajemnicze obiekty na orbitę. W grudniu 2023 r. zaledwie kilka dni po wystrzeleniu uwolnił sześć ładunków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chiński samolot kosmiczny
Na temat "Shenlonga" wciąż niewiele wiadomo. Zachodni eksperci uważają, że samolot jest odpowiednikiem amerykańskiego wahadłowca kosmicznego Boeing X-37B. Ta amerykańska maszyna ma ok. 9 m długości, wysokość 3 m, rozpiętość skrzydeł 4,5 m i masę ok. 5 ton. Boeing X-37 dostosowany jest do działania na wysokości od 177 do 805 km. Na orbicie może osiągnąć prędkość sięgającą 28 tys. km/h. Stany Zjednoczone wyjaśniają, że samolot przeznaczony jest do przeprowadzania eksperymentów w kosmosie i rozwoju technologii wielokrotnego użytku statków kosmicznych.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski