Chiny się zbroją. Tajemniczą bazę widać z kosmosu
Zdjęcia satelitarne dowodzą, że chińska "Strefa 51" intensywnie się rozwija. W tajemniczej bazie wojskowej na pustyni powstają nowe obiekty oraz ogromny pas startowy. Na razie Chińczycy nie komentują prowadzonych w bazie działań.
08.07.2021 11:03
Chińska baza wojskowa "Strefa 51" powstaje na terenie dawnego słonego jeziora Lop Nur w południowo-wschodniej części regionu Xinjiang, gdzie dawniej przeprowadzano testy nuklearne. Pierwsze doniesienia na temat prowadzonych tutaj prac pojawiły się w 2016 rok, kiedy na zdjęciach satelitarnych zauważono duży pas startowy. Najnowsze fotografie wskazują, że baza intensywnie się rozwija.
Chiny rozbudowują tajemniczą bazę
W ostatnim czasie Chiny zintensyfikowały prace związane z konstrukcją strategicznych obiektów o znaczeniu wojskowym. Niedawno informowaliśmy o budowie 119 silosów rakietowych dla międzykontynentalnych pocisków balistycznych na pustyni w okolicach miasta Yumen. Według ekspertów nowe silosy mogą mieć związek z chęcią zwiększenia potencjału nuklearnego mocarstwa oraz zwiększenia mocy rażenia państwa na wypadek potencjalnego konfliktu z innymi państwami np. USA.
Chińczycy nie wypowiadają się na temat powodów rozbudowy swojej bazy, wszystko wskazuje jednak, że działania mają związek z ekspansją państwa w kosmosie. Chiny wysyłają swoje statki kosmiczne i łaziki na Księżyc oraz Marsa, posiadają również własną stację kosmiczną na orbicie okołoziemskiej.
- Myślę, że obserwujemy coś, co wydaje się być dość ważnym obiektem dla chińskiej wojskowej działalności kosmicznej, która wydaje się rosnąć – przekazał Ankit Panda z Carnegie Endowment for International Peace.
W 2020 roku w tej bazie wylądował tajemniczy pojazd, który najprawdopodobniej był samolotem kosmicznym podobnym do tych, które wykorzystują Stany Zjednoczone. Chodzi tutaj przede wszystkim o X-37B, wykonujący tajne misje dla amerykańskich Sił Powietrznych. Eksperci uważają, że może on transportować broń jądrową w kosmosie i pomagać w testowanie zaawansowanych technologii satelitów wojskowych.
Najnowsze zdjęcia satelitarne dowodzą, że w tym miejscu powstaje wiele nowych budynków, które przypominają te widziane w innych chińskich obiektach wojskowych. Na razie nie wiadomo do czego będą wykorzystywane. Uwagę zwraca również ogromny pas startowy, którego długość wynosi 9600 metrów. Najprawdopodobniej będzie służył do startów i lądowań statków kosmicznych. Umożliwi też testowanie innych, tajnych technologii i sprzętu. Zdaniem Ankita Pandy, będą to m.in. "samoloty atmosferyczne, samoloty na dużych wysokościach, drony na dużych wysokościach, potencjalne bombowce, inne eksperymentalne samoloty".