Chiny pomagają dozbrajać Rosję? Te dane mówią wszystko
Pomimo zachodnich sankcji Rosji udało się ustabilizować wskaźniki importu komponentów do produkcji broni – wynika z publikacji amerykańskiego dziennika "The Wall Street Journal". Jak ustalili dziennikarze, części są sprowadzane w dużej mierze z Chin i wykorzystywane m.in. do produkcji systemów rakietowych S-400 oraz myśliwców Su-35.
Ustalenia WSJ opierają się na analizie 84 tys. wpisów w statystykach celnych Federacji Rosyjskiej. Ukraiński serwis Defense Express ocenia, że chociaż cały proces wygląda jedynie na handel komponentami, to "praktyka pokazuje, że bez kontaktów pomiędzy >>obronnymi<< przywódcami obu krajów" Moskwa nie byłaby w stanie produkować nowej broni na taką skalę.
Chiny dozbrajają Rosję?
Autorzy publikacji zwracają uwagę, że w październiku 2022 r. Rosja była w stanie sprowadzić mikroukłady i inne komponenty o wartości 33 mln dolarów. Oznacza to, że pomimo zachodnich sankcji Moskwa importuje obecnie niewiele mniej części niż przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę (wcześniej wartość miesięcznego importu sięgała 35 mln dolarów).
Kreml interesuje się zwłaszcza chipami wykorzystywanymi przy produkcji pocisków manewrujących, sprzętem nawigacyjnym oraz elementami do systemów GPS. Nie powinno to dziwić, gdyż – jak wynika z wcześniejszych ustaleń – Moskwie udawało się wcześniej omijać zachodnie sankcje, dzięki czemu możliwe było montownie w rosyjskiej broni komponentów produkcji m.in. amerykańskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według WSJ w sierpniu 2022 r. chińska państwowa firma Poly Technologies 31 wysłała Rosjanom sprzęt nawigacyjny dla śmigłowców Mi-17. W tym samym miesiącu przedsiębiorstwo wysłało antenę teleskopową do stacji zagłuszającej RB-531B "Infauna", wykorzystując do tego szlak przerzutowy w Uzbekistanie.
Pod koniec października ub.r. chińska firma konstruująca samoloty AVIC International Holding Corp dostarczyła spółce zbrojeniowej KRET (ros. Koncjern Radioeljektronnyje Technologii) , filii rosyjskiego przedsiębiorstwa Rostec, części do myśliwców Su-35 o wartości 1,2 mln dolarów.
Z kolei China Taly Aviation Technologies Corp., firma należąca do Departamentu Wyposażenia Sił Powietrznych Chin, dostarczyła rosyjskiemu przedsiębiorstwu "Almaz-Anteh" elementy do produkcji stacji radarowej 96L6E, która stanowi część kompleksu S-400. Jednym z najaktywniejszych eksporterów elektroniki do Rosji była w ub.r. chińska firma Sinno Electronics, która w okresie od kwietnia do października wysłała aż 1,3 tys. partii towaru o deklarowanej wartości ponad 2 mln dolarów.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski