Chiny. Groźna bakteria wydostała się z laboratorium. Władze milczały ponad rok

Chiny. Groźna bakteria wydostała się z laboratorium. Władze milczały ponad rok

Bakterie
Bakterie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
27.09.2020 10:41

Groźna bakteria odpowiedzialna za wywołanie gorączki maltańskiej wydostała się z chińskiego laboratorium. Efektem tego było zakażenie co najmniej 3 tysięcy osób. Władze przez ponad rok milczały o całym zdarzeniu.

Jak podaje CNN o wydostaniu się bakterii brucelozy z chińskiego laboratorium, władze poinformowały we wrześniu tego roku. Jednak samo zdarzenie miało miejsce ponad rok temu, a za wyciek oskarżono ośmiu pracowników laboratorium w Lanzhou. Pracownicy zostali zwolnieni dyscyplinarnie i na tym zakończono sprawę. 

Do wycieku doszło, jak ustalono, z powodu stosowania przeterminowanych środków do dezynfekcji i miało to miejsce w lipcu lub sierpniu 2019 roku. Najprawdopodobniej doszło do niego w czasie produkcji szczepionki dla zwierząt, a w listopadzie 2019 roku zgłoszono pierwsze przypadki zachorowań wśród mieszkańców. W sumie gorączkę maltańską zdiagnozowano u 3245 osób z 22 tys. przebadanych.  

Władze w styczniu wszczęły dochodzenie w sprawie zaniedbań, do jakiego doszło w zakładzie w Lanzhou. Ostatecznie cofnięto firmie licencje, jednak chińskie służby zdecydowały się poinformować o tym fakcie dopiero we wrześniu 2020 roku. Komisja Zdrowia podała, że wśród zakażonych nie było ofiar śmiertelnych.

Gorączka maltańska

Gorączka maltańska, znana też jako gorączka śródziemnomorska może powodować m.in. bóle głowy, bóle mięśni, gorączkę i zmęczenie. Większość z tych objawów ustępuje, jednak niektóre stają się chroniczne. Część, jak zapalenie stawów lub obrzęk niektórych narządów, nigdy nie ustępuje, jak podaje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób w Stanach Zjednoczonych (CDC).

Według CDC transmisja z człowieka na człowieka jest niezwykle rzadka. Zamiast tego większość ludzi zaraża się, jedząc skażoną żywność lub wdychając bakterie, co najprawdopodobniej miało miejsce w Lanzhou.

Na zakażenie najbardziej narażone są osoby pracujące przy hodowli zwierząt, a w szczególności: trzody chlewnej, bydła, kóz, owiec i psów. Niebezpieczeństwo pojawia się również w czasie spożywania surowego mięsa czy niepasteryzowanych produktów mlecznych. 

Ostatnia epidemia gorączki maltańskiej miała miejsce w Europie w 2008, kiedy w Bośni doszło do zakażenia ponad tysiąca osób. Patogen łatwo się namnaża i przenosi, dlatego w latach 60. XX wieku był przez Amerykanów testowany, jako broń biologiczna. Chociaż bakteria nie jest śmiertelna, to skutecznie mogłaby osłabić siły żołnierzy wrogiej armii.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)