Chiny. Falstart rakiety nowej generacji. Misja zakończona niepowodzeniem
Start najnowszej chińskiej rakiety Długi Marsz 7A zakończył się fiaskiem. Wynoszony przez obiekt tajny satelita nowej generacji nie osiągnął orbity geostacjonarnej. Tamtejsze media nie poinformowały jak dotąd, co było przyczyną nieudanego lotu.
18.03.2020 | aktual.: 18.03.2020 17:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do nieudanego debiutu doszło we wtorek 17 marca w porcie kosmicznym Wenchang w południowych Chinach. Wynoszony na pokładzie rakiety Długi Marsz 7A (Long March 7A) tajny satelita nowej generacji Xinjishu Yanzheng-6 nie osiągnął orbity. Zazwyczaj Chińska Korporacja Nauki i Technologii Kosmicznej ogłasza sukcesy krócej niż godzinę po starcie rakiety. Nie tym razem.
Rakieta Długi Marsz 7A jest udoskonaloną wersją modelu Długi Marsz 7, który dwukrotnie w 2016 i 2017 roku kończył swoje misje powodzeniem. Konstrukcja mierzy 60 metrów, składa się z trzech stopni i może wynieść 6 ton na orbitę transferową do geostacjonarnej (GTO).
Chińczycy nie udzielają żadnych informacji na temat niepowodzenia misji. Nie wiadomo więc, który element rakiety Długi Marsz 7A zawiódł podczas lotu. Wiemy jednak, że obiekt wzniósł się w powietrze we wtorek około godziny 14:30 polskiego czasu, o czym świadczą zdjęcia i materiały wideo zarejestrowane przez osoby, które z daleka obserwowały wydarzenia z Centrum Lotów Kosmicznych w Wenchang.
Media poinformowały o awarii dwie godziny po starcie rakiety. Pojawiła się również oficjalna informacja o powołaniu specjalnego zespołu, który będzie badał przyczyny niepowodzenia
Chiny pokładają ogromne nadzieje w rakietach z serii Długi Marsz 7, które mają zastąpić modele Długi Marsz 2,3 oraz 4.