Chiny budują największy radioteleskop w Azji. Posłuży do komunikacji z Marsem

W chinach trwają końcowe prace nad największym w Azji radioteleskopem. Mający 70 metrów gigant będzie wykorzystywany w pierwszych chińskich misjach na Marsa.

Chiny budują największy radioteleskop w Azji. Posłuży do komunikacji z Marsem
Źródło zdjęć: © Xinhua

Chińska misja na Marsa ma wystartować jeszcze w tym roku, mimo opóźnień związanych z pandemią COVID-19. Powstający radioteleskop z ruchomą czaszą będzie jednym z najważniejszych narzędzi, dzięki któremu będzie można badać sygnały z Czerwonej Planety.

- To będzie kluczowy element, dzięki któremu odbierzemy dane wysyłane przez marsjański próbnik. Będzie on się znajdował nawet 400 milionów kilometrów od Ziemi, a przesyłane przez niego sygnały będą bardzo słabe - przyznał Li Chunlai, zastępca głównego projektanta pierwszej chińskiej misji marsjańskiej.

Budowa teleskopu rozpoczęła się w 2018 roku i ma zakończyć się w tym. Będzie to największy tego typu sprzęt w Azji i jeden z największych na świecie. W tym momencie największy, 100-metrowy radioteleskop to Green Bank Telescope w Wirginii Zachodniej.

Chiny mają za sobą już pierwsze udane misje na Księżyc, chociaż nie zawsze odbywały się one bez trudności. Nie jest więc niczym dziwnym, że kolejnym planem jest podbój dalszych regionów przestrzeni kosmicznej. Do tej pory na Marsa udało się przeprowadzić 21 misji NASA, 4 misje ZSRR/Rosji, 3 misje Unii Europejskiej oraz 1 misję Indii.

Obecnie trwa 8 z nich, a w lipcu 2020 planowane są starty kolejnych trzech - w tych właśnie chińska misja marsjańska (Tianwen-1). Wraz z nią będzie startować również misja amerykańska (Mars 2020)
oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Hope Mars Mission).

Chiny bardzo ambitnie podchodzą do marsjańskiej misji. Mimo że będzie to ich pierwsza misja na Czerwoną Planetę, to planują posadzić na powierzchni łazik. Jak do tej pory nie udało się to żadnej innej agencji kosmicznej, a NASA dokonała tego dopiero po 9 latach od pierwszej misji na Marsa.

wiadomościchinykosmos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)