Chiński naukowiec skazany. Stworzył genetycznie zmodyfikowane bliźnięta

Chiński naukowiec skazany. Stworzył genetycznie zmodyfikowane bliźnięta
Źródło zdjęć: © ICHPL Imaginechina/Associated Press/East News
Arkadiusz Stando

30.12.2019 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chiński naukowiec, który stworzył pierwsze na świecie zmodyfikowane genetycznie bliźnięta, poniesie konsekwencje swoich czynów. He Jiankui został skazany na 3 lata więzienia oraz otrzymał dożywotni zakaz wykonywania zawodu.

Blisko rok temu pod koniec listopada świat obiegły doniesienia z Chin. He Jiankui, chiński biofizyk poinformował o narodzinach pierwszych zmodyfikowanych genetycznie bliźniąt. Miały być odporne na wirusa HIV, a przynajmniej tak twierdzi naukowiec. Co innego sądzą eksperci, którzy przeanalizowali jego zapisy badań.

He Jiankui skazany, chiński naukowiec trafi do więzienia

Naukowiec z Shenzhen za swój nielegalny eksperyment poniesie srogą karę. Spędzi trzy lata w więzieniu, zapłaci 3 miliony juanów kary (1,64 mln zł) a także zabroniono mu pracy w dziedzinie modyfikacji genetycznej. I to dożywotnio, bez możliwości odwołania.

Skazani zostali także jego współpracownicy. Zhang Renli, naukowiec z szpitalu miejskiego w Guangdong spędzi 2 lata w więzieniu, a Qin Jinzhou, naukowiec z Shenzhen Luohu Hospital Group 18 miesięcy, w zawieszeniu na 2 lata.

Chińscy badacze twierdzą, że w zarodku bliźniąt zmodyfikowano jedynie gen CCR5. Zrobili to za pomocą metody edycji genów CRISPR/Cas9. W ten sposób, po narodzeniu miały być odporne na wirusa HIV. Niestety raczej nie jest to prawdą. Naukowiec z amerykańskiego uniwersytetu twierdzi co innego.

Fiodor Urnov, ekspert ds. edycji genów na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley powiedział MIT Technology Review: "Twierdzenie, że odtworzyli dominujący wariant CCR5, jest błędne. Nie przedstawiono rzeczywistych danych a badanie można opisać tylko jednym terminem: zamierzony fałsz".

A czym właściwie jest metoda edycji genów CRISPR/Cas9? Przeczytacie o tym w naszej rozmowie z dr Zuzanną Bukowy-Bieryłło.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także