Chiny: urodziły się bliźniaczki zmodyfikowane genetycznie

Chiny: urodziły się bliźniaczki zmodyfikowane genetycznie

Chiny: urodziły się bliźniaczki zmodyfikowane genetycznie
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek
26.11.2018 10:41, aktualizacja: 26.11.2018 10:52

Według chińskiego naukowca, w Chinach na świat przyszły bliźniaczki zmodyfikowane genetycznie. Mają być odporne na wirusa HIV.

Jeśli rewelacje chińskiego naukowca okażą się prawdziwe, będziemy mieć do czynienia z prawdziwym przełomem. Jak twierdzi He Jiankui, na początku listopada urodziły się bliźniaczki modyfikowane genetycznie. Lulu i Nana mają być odporne na wirusa HIV.

Narodziny nie zostały potwierdzone przez niezależnych naukowców, nieznane są dokładne informacje na temat rodziców. Do ujawnienia narodzin doszło nie w naukowym piśmie, a na... YouTube. Według chińskich badaczy, w zarodku zmodyfikowano jedynie gen CCR5.

Chińczycy wykorzystali technologię CRISPR. Tak na łamach WP Tech opisywała ją dr Zuzanna Bukowy-Bieryłło z Instytutu Genetyki Człowieka PAN:

- Możemy też użyć CRISPR, by coś naprawić, wprowadzając do genomu zdrową sekwencję (...) Na wczesnym etapie rozwoju zarodka jest możliwa edycja DNA wszystkich komórek. Teoretycznie, z takiego zarodka możemy stworzyć organizm człowieka, który od początku będzie całkowicie zmodyfikowany - wyjaśniała.

Stosowanie technologii CRISPR, działającej niczym kopiuj-wklej na genach, wywołuje jednak mnóstwo kontrowersji. W Stanach Zjednoczonych finansuje się takie badania wyłącznie z niepublicznych środków, a w Europie żaden ośrodek naukowy nie wykonuje tego typu eksperymentów. Ale Chińczycy oporów nie mają. I nie brakuje również osób, które widzą w CRISPR olbrzymią szansę.

- W niektórych sytuacjach, modyfikacja genomu może pozwolić na posiadanie zdrowych dzieci (...) Jeśli na przykład chory ojciec i zdrowa matka zdecydują się na zapłodnienie in vitro, zwykle tylko 50 proc. powstających zarodków jest zdrowa. (...) Dzięki zastosowaniu tej metody możemy więc zwiększyć ilość zarodków, z których wybieramy zarodki zdrowe. Oczywiście, w tych badaniach chodzi o to, żeby powstające zarodki nie były chore, a nie o to, żeby były ulepszone - tłumaczyła dr Bukowy-Bieryłło.

Fakt, że udałoby się "stworzyć" człowieka odpornego na wirusa HIV, budzi wielkie nadzieje w naukowcach. Według chińskich badaczy, urodzone bliźniaczki są zdrowe, jak inne dzieci.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)