Chiński App Store

Chiński App Store

Chiński App Store
Źródło zdjęć: © Apple
25.04.2009 02:02, aktualizacja: 27.04.2009 10:53

Największy na świecie operator komórkowy, China Mobile, poinformował, że zamierza uruchomić własny sklep z aplikacjami mobilnymi. Dzięki temu jego użytkownicy będą mogli pobierać aplikacje bezpośrednio na swój telefon.

Mobilny sklep tego chińskiego operatora będzie się nazywać Mobile Market i ma zostać uruchomiony jeszcze przed końcem bieżącego roku. Czas ten zostanie wykorzystany nie tylko na projektowanie i uruchomienie samego sklepu, ale również na zwiększanie zasięgu sieci 3G. W tej chwili skupia się on głównie wokół dziesięciu największych miast, ale sytuacja ta, według zapewnień operatora, ma się szybko zmieniać. Rozwój sieci pozwoliłby na zaoferowanie usług dodanych znacznie większej liczbie klientów.

Według analityków pomysł uruchomienia Mobile Market był główną przyczyną tego, że negocjacje na temat wprowadzenia iPhone'a 3G w Chinach zakończyły się fiaskiem. Wszystko dlatego, że Apple nie chciało udostępniać swojego sklepu, App Store, dla rynku, na którym już wkrótce pojawi się tak silny konkurent.

Warto zauważyć, że na rynku sklepów mobilnych zaczyna robić się coraz większy tłok. Oprócz istniejących już sklepów Apple (App Store) oraz Google (Android Market), podobne produkty zapowiedziało lub już uruchomiło kilka innych firm. Wśród nich znajduje się m.in. Microsoftu (Marketplace) oraz Orange Application Shop. Podobne postąpili również RIM (producent telefonów BlackBerry), Nokia, Samsung oraz Palm.

China Mobile to największa sieć telefonii komórkowej na świecie. Na koniec marca z jej usług korzystało ponad 477 mln klientów. W pierwszym kwartale bieżącego roku średni miesięczny przychód z użytkownika wyniósł równowartość 10,7 dolarów, na co składało się m.in. 478 minut przeprowadzonych rozmów oraz 122 sztuki wysłanych wiadomości tekstowych. W tym czasie podłączono ponad 19,9 mln nowych użytkowników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)