Chińczycy ukrywali prawdziwe dane. Liczba ofiar śmiertelnych w Wuhan jest o połowę większa

Chińczycy ukrywali prawdziwe dane. Liczba ofiar śmiertelnych w Wuhan jest o połowę większa

Chińczycy ukrywali prawdziwe dane. Liczba ofiar śmiertelnych w Wuhan jest o połowę większa
Źródło zdjęć: © Getty Images
Arkadiusz Stando
17.04.2020 13:32

Władze Chin potwierdzają, że w Wuhan, czyli epicentrum choroby COVID-19 zmarło 3869 osób. Wcześniej podawano, że wirus SARS-CoV-2 zabił tam 2579 ludzi. Pomylili się o 1290 przypadków, czyli blisko połowę.

Chińskie władze wyjaśniły zmianę twierdząc, że niektóre szpitale były zbyt przytłoczone na początku epidemii. To powodowało nieprawidłowości w zgłaszaniu, opóźnianie a nawet pomijanie niektórych przypadków. O zmianie oficjalnej liczby zmarłych osób poinformowano w chińskiej telewizji CCTV, należącej do państwa.

Jak podkreślano w audycji, liczby zostały poprawione, aby pokazać "odpowiedzialność wobec historii, ludzi i ofiar". Oprócz 1290 przypadków śmierci, dodano jeszcze 325 potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Aktualnie liczba osób chorych na COVID-19 w Wuhan wynosi 50 333.

Koronawirus w Wuhan - mieszkańcy od dawna wątpili w oficjalne dane

Jak zauważa dziennikarz serwisu Quartz, od dawna pojawiały się spekulacje o zaniżaniu danych przez Chiny. Wątpliwości co do oficjalnej liczby zgonów w Wuhan mieli zarówno mieszkańcy jak i międzynarodowi eksperci. Według Quartz, istnieje wiele dowodów na tuszowanie rozmiarów epidemii w Wuhan.

Wśród nich wymienia się chociażby uciszanie chińskich lekarzy, informujących o możliwych rozmiarach zagrożenia. Chiński rząd miał również udawać przez co najmniej kilka dni, że epidemii nie ma i nie będzie. Stąd wzięły się braki w zaufaniu do liczb podawanych oficjalnie przez Chiny.

Mieszkańcy chińskiego Wuhan otwarcie mówili, że rzeczywista liczba przypadków choroby i ofiar śmiertelnych muszą być wyższe niż oficjalnie podawane. Niektórzy wskazywali na długie kolejki w domach pogrzebowych i krematoriach, które i tak działały nawet "po godzinach". Zauważano również tysiące urn, co dawało mieszkańcom prawo myśleć, że są okłamywani.

Koronawirus w Polsce i na świecie - rośnie liczba przypadków

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, która rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan, dotknęła już praktycznie cały świat. Do 17 kwietnia potwierdzono łącznie prawie 2,2 miliona przypadków choroby COVID-19. Zmarło już prawie 148 tysięcy ludzi, a wyzdrowiało 557 tysięcy.

W Polsce potwierdzono już 8 214 przypadków choroby COVID-19 powodowanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Według danych z godziny 13:30 17 kwietnia 2020 roku, śmierć poniosło 318 Polaków, a wyleczono 866 osób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)