Chile odebrało polskie śmigłowce. Pierwsze "Black Hawki" trafiły już do służby

Chile odebrało polskie śmigłowce. Pierwsze "Black Hawki" trafiły już do służby

Chile odebrało polskie śmigłowce. Pierwsze "Black Hawki" trafiły już do służby
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Chile
Arkadiusz Stando
25.07.2018 15:47, aktualizacja: 26.07.2018 07:34

Ministerstwo Obrony Chile poinformowało o odbiorze pierwszych śmigłowców transportowych "Black Hawk" polskiej produkcji. Śmigłowce Lockheed Martin S-70i Black Hawk International zostały zmontowane w polskich zakładach PZL Mielec. Wartość całego kontraktu wyniosła 180 mln dolarów.

Chilijskie Ministerstwo Obrony zakupiło od Polaków sześć śmigłowców w 2016 roku. Trzy, z łącznych sześciu maszyn, zostały już odebrane. Zmontowane w Polsce "Black Hawki" przetransportowano najpierw do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostały wyposażone wedle zapotrzebowania Chilijczyków.

Chile posiadało już jeden śmigłowiec typu "Black Hawk". Maszyna służy jako helikopter transportowy dla najważniejszych osób w państwie. Jest w eksploatacji od 1998 roku. Prawdopodobnie zostanie zastąpiony nowym modelem. Jest to część projektu modernizacji floty śmigłowców w Chile.

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec oferują "Black Hawki" do różnych zastosowań. Trafiał między innymi do sił zbrojnych Kolumbii, Brunei oraz Turcji. Polskie S-70i Black Hawk służą również w Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Stanach Zjednoczonych oraz w polskich oddziałach porządku publicznego. O śmigłowcach "Black Hawk" służących w Polsce możecie przeczytać więcej w obszernym artykule na WP TECH.

Pośród wyposażenia zamówionego przez Chile, znalazły się między innymi:

  • Silniki General Electric T700-GE-701D
  • Opancerzone fotele
  • Transponder APX-117
  • Wciągarka ratownicza
  • Mocowania desantowe
  • Radar pogodowy Prmis 701A
  • Układ namierzania sygnałów SAR DF-500.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)