Chile odebrało polskie śmigłowce. Pierwsze "Black Hawki" trafiły już do służby

Chile odebrało polskie śmigłowce. Pierwsze "Black Hawki" trafiły już do służby
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Chile
Arkadiusz Stando

25.07.2018 15:47, aktual.: 26.07.2018 07:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Obrony Chile poinformowało o odbiorze pierwszych śmigłowców transportowych "Black Hawk" polskiej produkcji. Śmigłowce Lockheed Martin S-70i Black Hawk International zostały zmontowane w polskich zakładach PZL Mielec. Wartość całego kontraktu wyniosła 180 mln dolarów.

Chilijskie Ministerstwo Obrony zakupiło od Polaków sześć śmigłowców w 2016 roku. Trzy, z łącznych sześciu maszyn, zostały już odebrane. Zmontowane w Polsce "Black Hawki" przetransportowano najpierw do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostały wyposażone wedle zapotrzebowania Chilijczyków.

Chile posiadało już jeden śmigłowiec typu "Black Hawk". Maszyna służy jako helikopter transportowy dla najważniejszych osób w państwie. Jest w eksploatacji od 1998 roku. Prawdopodobnie zostanie zastąpiony nowym modelem. Jest to część projektu modernizacji floty śmigłowców w Chile.

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec oferują "Black Hawki" do różnych zastosowań. Trafiał między innymi do sił zbrojnych Kolumbii, Brunei oraz Turcji. Polskie S-70i Black Hawk służą również w Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Stanach Zjednoczonych oraz w polskich oddziałach porządku publicznego. O śmigłowcach "Black Hawk" służących w Polsce możecie przeczytać więcej w obszernym artykule na WP TECH.

Pośród wyposażenia zamówionego przez Chile, znalazły się między innymi:

  • Silniki General Electric T700-GE-701D
  • Opancerzone fotele
  • Transponder APX-117
  • Wciągarka ratownicza
  • Mocowania desantowe
  • Radar pogodowy Prmis 701A
  • Układ namierzania sygnałów SAR DF-500.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)