Chcesz latać F‑35? Wojsko Polskie szuka chętnych

Lotnicza Akademia Wojskowa rekrutuje na studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Chętni mogą już składać wniosek o powołanie do służby kandydackiej. Osoby, które pomyślnie przejdą rekrutację, będą miały szansę zasiąść za sterami F-16 i F-35.

Chcesz latać F-35? Wojsko Polskie szuka chętnych
Źródło zdjęć: © Air Force | Staff Sgt. Jensen Stidham
Konrad Siwik

18.02.2022 | aktual.: 18.02.2022 12:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na stronie internetowej Wojska Polskiego pojawiła się informacja o prowadzonej rekrutacji na studia w Lotnicznej Akademii Wojskowej na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Zgłoszenia kandydatów na studia wojskowe są przyjmowane w trybie rejestracji internetowej, obsługiwanej przez system internetowej rejestracji kandydatów (IRK).

W 2022 r. liczba miejsc wynosi 146 z podziałem na specjalności:

  • Pilot samolotu bojowego naddźwiękowego – 20 miejsc,
  • Pilot samolotu transportowego wielosilnikowego – 20 miejsc,
  • Pilot śmigłowca – 30 miejsc,
  • Pilot-operator bezzałogowych statków powietrznych – 11 miejsc,
  • Nawigator naprowadzania – 29 miejsc,
  • Ruch lotniczy – 15 miejsc,
  • Ogólnologistyczna – 21 miejsc.

Etapy rekrutacji na studia w LAW

W pierwszym etapie wystarczy złożyć wniosek o powołanie do służby kandydackiej. Rejestracja trwa do 31 marca br. Po udanej kwalifikacji potencjalni piloci będą musieli przejść testy psychologiczne i badania lekarskie, które trwają pięć dni.

Kolejny etap rekrutacji w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunek lotnictwo i kosmonautyka w grupie osobowej pilotów to szkolenie sprawdzające na urządzeniu symulacji lotu "Selekcjoner". Rozpocznie się ono w kwietniu 2022 roku.

Szkolenie obejmuje dwa ćwiczenia – pierwsze to sprawdzenie umiejętności wykonania podstawowych figur pilotażu (lot po prostej, zakręty, wznoszenie, zniżanie) oraz sprawdzenie techniki pilotowania połączonej z testem psychologicznym (prostych działań arytmetycznych, zapamiętywania symboli, rozpoznawaniu kształtów, itp.).

Na ostatni etap rekrutacji składają się egzaminy ze sprawności fizycznej oraz rozmowy kwalifikacyjne. N kandydatów czekają takie zadania jak podciąganie na drążku, bieg wahadłowy 10 × 10 metra oraz bieg na 1000 metrów. Z kolei podczas rozmowy zostanie sprawdzona wiedza o lotnictwie oraz predyspozycje do pełnienia służby wojskowej.

Komentarze (12)