Chcą, żeby w Polsce powstała rewolucyjna fabryka Tesli

Chcą, żeby w Polsce powstała rewolucyjna fabryka Tesli
Źródło zdjęć: © Gigafactory/WP
Adam Bednarek

02.12.2016 14:24, aktual.: 02.12.2016 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W europejskiej fabryce GigaFactory mają powstawać samochody elektryczne marki Tesla, banki energii i baterie. Grupa polskich sympatyków Tesli chciałaby, by ich produkcja odbywała się właśnie w Polsce. I mają ciekawe argumenty.

Gigafactory już powstaje w Stanach Zjednoczonych - w Nevadzie tworzone będą baterie. Tesla ma plany, by drugą fabrykę GigaFactory postawić w Europie. Gdzie konkretnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Polscy sympatycy firmy uważają, że to świetna szansa dla Polski i trzeba zrobić wszystko, by taka inwestycja mogła zostać zrealizowana w naszym kraju.

GigaFactory w Europie - "prawdziwa rewolucyjna fabryka na miarę XXI wieku"

_Fabryka ma być podobna do wielkiej drukarki. Z jednej strony wjeżdżają materiały potrzebne do wykonania produktu, a z drugiej wyjeżdża gotowy elektryczny samochód. Tak wielka fabryka obniży również cenę produkcji baterii litowo-jonowych, co również wiąże się z niższą ceną nowych elektrycznych samochodów i banków energii. Prawdziwa rewolucyjna fabryka na miarę XXI wieku _- czytamy na facebookowym profilu, Say Yes to Tesla GigaFactory in Poland.

Pomysłodawcy akcji uważają, że powstanie GigaFactory ma sens. Argumenty przemawiające za Polską? Polskie firmy już z Teslą współpracują, między innymi Groclin. - Jest to co prawda fabryka ogniw cynkowo-węglowych, ale ta firma posiada już doświadczenie w operowaniu w polskich realiach i zna korzyści wynikające z tej lokalizacji - uważają twórcy facebookowego profilu.

Autorzy akcji Say Yes to Tesla GigaFactory in Poland twierdzą również, że Polska ma doświadczenie we współpracy z firmami z branży motoryzacyjnej, ma świetne położenie i co najważniejsze - wielu specjalistów.

No dobrze, ale co Polska miałaby z tego, że Tesla wybudowałaby GigaFactory właśnie u nas? Nowe miejsca pracy, a przede wszystkim szansę rozwoju dla wielu polskich specjalistów i firm. Nie tylko zyskaliby na bezpośredniej pracy, ale i samej współpracy z Teslą, nawiązując kontakty i ucząc się ich technologii. W Polsce powstawałaby rozwiązania, które z czasem wdrażane byłyby na całym świecie. Mielibyśmy więc przewagę - uważają zwolennicy pomysłu.

GigaFactory w Polsce

Oczywiście profil na Facebooku nie sprawi, że Tesla zdecyduje się na inwestycje w Polsce. Say Yes to Tesla GigaFactory in Poland to raczej akcja mająca na celu zwrócenie uwagi polityków, którzy mogliby zainteresować się tematem i zacząć działać. Konkurencja nie śpi. Holenderski minister gospodarki zapowiedział, że będzie namawiał Teslę do inwestycji w Holandii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (153)