Challenger 3 pokazany szerszej widowni. To jeden z najpotężniejszych czołgów świata
Armia brytyjska we współpracy Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) podczas odbywającego się 18 września 2024 r. w Wielkiej Brytanii Defense Vehicle Dynamics (DVD) pokazał zmodernizowany czołg Challenger 3. Niemcy planują łącznie doprowadzić 148 czołgów Challenger 2 do tego najnowocześniejszego standardu i zyskać w ten sposób jedne z najpotężniejszych czołgów podstawowych świata.
20.09.2024 | aktual.: 20.09.2024 17:31
Serwis Army Recognition zwrócił uwagę, że był to pierwszy publiczny debiut czołgu Challenger 3, który uznawany jest za najbardziej śmiercionośny czołg, jaki kiedykolwiek był eksploatowany przez brytyjskie siły zbrojne. Najnowsze nagranie oraz zdjęcia pokazujące pojazd można zobaczyć poniżej:
Challenger 3 - brytyjski czołg przyszłości
Brytyjskie Ministerstwo Obrony w maju przeprowadziło testy ogniowe nowego czołgu podstawowego Challenger 3. Ich główną częścią było sprawdzanie możliwości działa Rheinmetall 120 mm L55A1 w połączeniu z najnowszą amunicją 120 mm DM73. Takie połączenie pozwoliło na rażenie celów znajdujących się w odległości nawet 5000 metrów, donosiło wówczas Army Recognition. Według serwisu sprawia to, że Challenger 3 jest pierwszym na świecie czołgiem, który ma taki zasięg.
Challenger 3 to tak naprawdę głęboka modernizacja wciąż użytkowanych czołgów Challenger 2. W jego przypadku zachowano podwozie Challengera 2, które przeprojektowano i dopancerzono. Czołg zyskał też nowy modułowy pancerz i system aktywnej ochrony, zwiększające bezpieczeństwo załogi. W Challengerze 3 Brytyjczycy zrezygnowali z krajowej broni i postawili na rozwiązanie montowane w większości zachodnich czołgów. Wybór działa Rheinmetall 120 mm L55A1 jest zwrotem w kierunku nowoczesnych standardów amunicji wykorzystywanej przez kraje NATO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Challenger 3 jest uznawany za jeden z najpotężniejszych czołgów bojowych w Europie. Brytyjczycy właśnie zaprezentowali jego najnowszy prototyp. To już drugi z ośmiu prototypów, które planuje stworzyć i przetestować Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL), zanim rozpocznie modernizację maszyn na pełną skalę. Czym brytyjska konstrukcja będzie się wyróżniać, skoro nie jest 100-procentową nowością opracowaną na podstawie wyłącznie nowych podzespołów? Mimo starszego podwozia (choć ulepszonego), czołg zyska zupełnie nowy układ napędowy. Oprócz tego nowe będą cyfrowe systemy kierowania ogniem i komunikacji oraz obrona aktywna, wykrywająca i reagującą na zbliżające się pociski i rakiety. Wielka Brytania zakłada, że czołg osiągnie początkową zdolność operacyjną do 2027 r. oraz pełną gotowość bojową do 2030 r.
Challenger 3, obok Ajaxa i Boxera, będzie filarem Zespołów Bojowych Brygady Pancernej niemieckiej armii. Ten czołg ma kluczowe znaczenie dla zdolności prowadzenia działań zbrojnych oraz wkładu Wielkiej Brytanii w NATO. Dzięki modernizacjom 148 ulepszonych maszyn pozostanie w służbie co najmniej do 2040 r. Challenger 3 nie tylko wzmocni pozycję brytyjskich wojsk pancernych, ale również wyznaczy nowe standardy w dziedzinie budowy i modernizacji czołgów bojowych.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski