"Szprychy" połączą Polskę z CPK. Ambitny plan na budowę kolei
Centralny Port Komunikacyjny budzi sporo różnych emocji. Teraz na pewno znowu będzie o nim głośno, bo Spółka CPK opublikowała plan, jak mają wyglądać inwestycje kolejowe w ramach programu budowy Portu. Ma powstać blisko 1,6 tys. km linii kolejowych.
25.03.2019 | aktual.: 25.03.2019 16:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do planów oraz założeń Spółki CPK dotarł portal Rynek Lotniczy. Jak czytamy na stronie:
"(…) Przed otwarciem Portu Lotniczego Solidarność powstać musi m.in. odcinek dużych prędkości łączący Warszawę z CPK i Łodzią, którym pociągi będą jeździć z prędkością do 250 km/godz.(…)
Kolejowa część programu CPK to pajęczyna nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK. W efekcie jej powstania dojazd pociągiem do centralnego lotniska ma zająć nie dłużej niż 2 godziny. W zasięgu sieci znajdą się największe miasta w kraju (poza Szczecinem, do którego z racji odległości potrzebny czas wyniesie 3 godz. 15 minut). Dogodnym dojazdem do CPK według zapowiedzi objęte będą także przygraniczne obszary Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i obwodu kaliningradzkiego".
– 10 kolejowych "szprych" zbiega się w projektowanym węźle przesiadkowym w rejonie Baranowa i w Warszawie. Taki układ jest praktyczny i funkcjonalny w swojej prostocie. Docelowo umożliwi on skomunikowanie nawet odległych od CPK obszarów w atrakcyjnym czasie podróży przy zastosowaniu pociągów jeżdżący z prędkością do 250 km/godz. – mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK i cytowany przez portal.
"Szprychy" będą zarówno nowymi, jak i już istniejącymi fragmentami kolei. CPK będzie budować je wraz z PKP Polskie Line Kolejowe. Spółka CPK zajmie się tworzeniem nowych fragmentów, PKP PLK będzie za to modernizować już działające.
Jak podaje wiceminister Mikołaj Wild, pełnomocnik ds. budowy CPK, ponad 100 polskich miast znajdzie się w strefie gwarantującej dojazd do CPK w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Projekt w maju trafi do konsultacji społecznych. Według portalu, przyjęcie programu przez rząd może nastąpić jeszcze listopadzie tego roku.