Cała prawda o polskich dzieciach w sieci - dręczą nauczycieli i okradają rodziców
Raport Norton Online Family wskazuje na nowy, nasilający się problem „cyberprzemocy” wobec nauczycieli (cyberbaiting), polegający na tym, że dzieci celowo dokuczają swoim nauczycielom, by nagrywać ich nerwowe reakcje telefonami komórkowymi. Ponadto raport ten ujawnia, że zaskakująco wiele dzieci w niekontrolowany sposób korzysta z kart kredytowych swych rodziców, aby robić zakupy online.
09.12.2011 | aktual.: 20.12.2011 13:49
Jednak nie wszystkie wyniki raportu są negatywne. Badanie pokazuje, że przestrzeganie jasnych zasad dotyczących korzystania z internetu, pozwala w znacznym stopniu uniknąć negatywnych doświadczeń online.
„Dzieci budują swoją tożsamość online wcześniej niż kiedykolwiek przedtem”. - mówi Vanessa Van Petten - pedagog dziecięcy i autorka książki Radical Parenting (Radykalne rodzicielstwo) - „i potrzebują rodziców, nauczycieli i innych wzorów do naśladowania w takich sprawach jak: dokąd iść, co mówić, jak postępować oraz przede wszystkim jak nie postępować. Negatywne sytuacje online mają swoje odbicie w świecie realnym, np. mogą prowadzić do zastraszania, utraty pieniędzy w wyniku oszustw bądź podawania obcym ludziom osobistych informacji”.
Jednym z najbardziej szokujących przykładów wykorzystania sieci społecznościowych w złych celach jest „cyberprzemoc”. wobec nauczycieli. Zjawisko to polega na tym, że uczniowie drażnią nauczycieli lub szydzą z nich, doprowadzając ich do utraty panowania nad sobą, a następnie filmują cały incydent telefonem komórkowym i publikują nagranie w internecie, wywołując zakłopotanie nauczyciela i szkoły.
Nowym zjawiskiem jest też podkradanie pieniędzy z cyfrowego portfela mamy lub taty. Prawie co czwarte dziecko przyznaje, że czasami używa karty kredytowej rodziców bez ich wiedzy, aby kupować np. muzykę, gry wideo lub bilety na imprezy. Z kolei ponad połowa rodziców zdaje sobie sprawę, że ich dziecko czasami używa bez zezwolenia ich konta w sklepie online.
„Rodzice i nauczyciele odgrywają bardzo ważną rolę dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci (oraz własnego) w kontaktach online, a tegoroczny raport wskazuje, że wciąż występuje pilna potrzeba edukacji w tym zakresie”. - powiedziała Małgorzata Szolc, Norton Marketing Manager. - Otwarty dialog z dziećmi w bezpiecznym środowisku, takim jak dom lub szkoła, może być bardziej skuteczny, a ponadto dzięki niemu dzieci otrzymują wiedzę potrzebną do zachowania bezpieczeństwa – dodaje Małgorzata Szolc.
ZOBACZ: Zabezpiecz swój komputer!