"Budują potencjał ofensywny". Białoruski generał oskarża Polskę i NATO
Minister obrony Białorusi gen. Wiktar Chrenin zarzucił państwom NATO, że budują potencjał ofensywny blisko granic jego państwa. Podczas rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką wspomniał m.in., że w tych okolicach stacjonują polscy żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz siły Wojsk Obrony Terytorialnej.
29.11.2021 | aktual.: 24.02.2022 15:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wielu specjalistów nie ma wątpliwości, że kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej został wywołany przez Aleksandra Łukaszenkę z zamiarem osiągnięcia przez niego konkretnych celów politycznych. Do pomocy przy patrolowaniu granicy wysłano polskich żołnierzy, co władze w Mińsku próbują przedstawiać jako rzekome zagrożenie dla Białorusi.
– Wyniki oceny (sytuacji – red.) wskazują, że działania podejmowane przez państwa zachodnie w celu zmilitaryzowania regionu prowadzą do istotnej zmiany układu sił. W pobliżu granic naszego państwa budowany jest potencjał ofensywny sił zbrojnych państw członkowskich NATO – powiedział w poniedziałek gen. Wiktar Chrenin, szef resortu obrony Białorusi, cytowany przez rosyjską państwową agencję prasową RIA Novosti.
Dalej stwierdził, że "szczególnie niepokojące są zakupy" dokonywane przez Polskę. Wymienił tutaj m.in. czołgi Abrams, system Patriot, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet Himars i myśliwce F-35. Wcześniej gen. Chrenin oznajmił, że "budowanie sił NATO w pobliżu granic republiki i wzmocnienie wojskowego komponentu Polski można uznać za zestaw środków przygotowujących do wojny".
Zakupy dla polskiej armii
Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało w lipcu br., że kupi 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams. Pierwsze pojazdy w wersji SEPv3 mają znaleźć się na wyposażeniu Wojska Polskiego już w 2022 r. Ważący 72 tony M1A2C Abrams jest jednym z najcięższych czołgów świata.
Umowa na zakup 32 myśliwców F-35 została podpisana pod koniec stycznia 2020 r. Pierwsze sześć samolotów trafi do amerykańskiej bazy. W latach 2024-2025 będą szkolić się na nich polscy piloci. W następnych latach (2026-2030) będą nam dostarczane kolejne maszyny: od czterech do sześciu rocznie.
Myśliwiec wielozadaniowy F-35 został zbudowany przez korporację Lockheed Martin w ramach projektu Joint Strike Fighter. Maszyna jest napędzana silnikiem turbowentylatorowym, a jej maksymalna prędkość wynosi 1,8 Ma (2250 km/h).