Boxicle: Kolejny ekologiczny projekt z udziałem Polaków. Pomoże zadbać o środowisko w trakcie popularnych festiwali

Boxicle: Kolejny ekologiczny projekt z udziałem Polaków. Pomoże zadbać o środowisko w trakcie popularnych festiwali
Źródło zdjęć: © East News | OLI SCARFF/AFP/East News
Karolina Modzelewska

29.11.2019 15:52

Boxicle to nowy pomysł, który podbije serca fanów muzycznych wydarzeń, ale i zagorzałych zwolenników ekologicznych rozwiązań. Jego twórcy pracują nad pudełkami na wynos wielokrotnego użytku.

Boxicle to pomysł stworzony przez Polkę – Karolinę Kostrzewę i jej partnera biznesowego z Wielkiej Brytanii - Christopher'a White'a. Ich wizja zakłada wyeliminowanie jednorazowych pudełek na żywność z obiegu w trakcie brytyjskich wydarzeń plenerowych.

Dlaczego potrzebujemy Boxicle?

Każdego roku festiwale w Wielkiej Brytanii odwiedza ponad 3 mln osób. Większość z nich spożywa co najmniej jeden posiłek serwowany w opakowaniu na wynos. Znaczna część z nich jest wykonana z plastiku lub styropianu i nie nadaje się do recyklingu. To przekłada się na poziom zanieczyszczenia naszej planety.

Wbrew pozorom sytuacji nie poprawiają dostępne już pojemniki biodegradowalne i kompostowalne. Twórcy Boxicle zwracają uwagę na to, że opakowania biodegradowalne muszą trafić do specjalnego zakładu w celu ich przetworzenia. W rzeczywistości nie rozkładają się tak łatwo w normalnych warunkach. Przykładowo, kiedy trafiają do morza, zachowują się, jak każdy inny rodzaj plastiku i są groźne dla morskiego życia.

Śmieci wytworzone w trakcie festiwalu zazwyczaj nie są segregowane. Czy to pojemniki biodegradowalne, czy kompostowalne, trafiają razem z innymi do ciasnego, beztlenowego otoczenia. Tam praktycznie się nie rozkładają, ale wytwarzają i uwalniają do środowiska szkodliwy dwutlenek węgla i metan.

Boxicle: Ponowne użycie

Idea Boxicle zakłada wielokrotne wykorzystywanie pudełek na jedzenie. Każdy z produktów otrzyma uniklany kod QR. Dzięki niemu można śledzić jego lokalizację, a tym samym dowiedzieć się więcej o swojej aktywności w trakcie festiwalu.

Twórcy pomysłu chcą zrewolucjonizować podejście do ekologii wśród odwiedzających festiwale. Na razie są na etapie zbierania funduszy na realizację całego projektu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)