Boxicle: Kolejny ekologiczny projekt z udziałem Polaków. Pomoże zadbać o środowisko w trakcie popularnych festiwali

Boxicle to nowy pomysł, który podbije serca fanów muzycznych wydarzeń, ale i zagorzałych zwolenników ekologicznych rozwiązań. Jego twórcy pracują nad pudełkami na wynos wielokrotnego użytku.

Boxicle: Kolejny ekologiczny projekt z udziałem Polaków. Pomoże zadbać o środowisko w trakcie popularnych festiwali
Źródło zdjęć: © East News | OLI SCARFF/AFP/East News
Karolina Modzelewska

29.11.2019 15:52

Boxicle to pomysł stworzony przez Polkę – Karolinę Kostrzewę i jej partnera biznesowego z Wielkiej Brytanii - Christopher'a White'a. Ich wizja zakłada wyeliminowanie jednorazowych pudełek na żywność z obiegu w trakcie brytyjskich wydarzeń plenerowych.

Dlaczego potrzebujemy Boxicle?

Każdego roku festiwale w Wielkiej Brytanii odwiedza ponad 3 mln osób. Większość z nich spożywa co najmniej jeden posiłek serwowany w opakowaniu na wynos. Znaczna część z nich jest wykonana z plastiku lub styropianu i nie nadaje się do recyklingu. To przekłada się na poziom zanieczyszczenia naszej planety.

Wbrew pozorom sytuacji nie poprawiają dostępne już pojemniki biodegradowalne i kompostowalne. Twórcy Boxicle zwracają uwagę na to, że opakowania biodegradowalne muszą trafić do specjalnego zakładu w celu ich przetworzenia. W rzeczywistości nie rozkładają się tak łatwo w normalnych warunkach. Przykładowo, kiedy trafiają do morza, zachowują się, jak każdy inny rodzaj plastiku i są groźne dla morskiego życia.

Śmieci wytworzone w trakcie festiwalu zazwyczaj nie są segregowane. Czy to pojemniki biodegradowalne, czy kompostowalne, trafiają razem z innymi do ciasnego, beztlenowego otoczenia. Tam praktycznie się nie rozkładają, ale wytwarzają i uwalniają do środowiska szkodliwy dwutlenek węgla i metan.

Boxicle: Ponowne użycie

Idea Boxicle zakłada wielokrotne wykorzystywanie pudełek na jedzenie. Każdy z produktów otrzyma uniklany kod QR. Dzięki niemu można śledzić jego lokalizację, a tym samym dowiedzieć się więcej o swojej aktywności w trakcie festiwalu.

Twórcy pomysłu chcą zrewolucjonizować podejście do ekologii wśród odwiedzających festiwale. Na razie są na etapie zbierania funduszy na realizację całego projektu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)